AKTUALNOŚCIEDUKACJA

A może do Straży Granicznej?

Dziś w Świdniku, w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej, I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Broniewskiego i Zespole Szkół Nr 1 im. C. K. Norwida uczniowie mieli okazję poznać kolejny interesujący zawód. W szkołach odbyły się bowiem spotkania z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Spotkania miały na celu zapoznanie młodzieży z pracą funkcjonariuszy Straży Granicznej. Goście opowiadali o kryteriach jakie trzeba spełnić, aby dostać się do służby w SG. Obywatelstwo polskie, niekaralność, sprawność fizyczna, czy umiejętność poddania się dyscyplinie i utrzymania tajemnicy – to tylko niektóre z nich. Kandydatów do służby czeka też obszerny test, którego wypełnienie zabiera kilka godzin, a następnie weryfikacja zawartych w nim informacji za pomocą wariografu, potocznie zwanego wykrywaczem kłamstw.

 
– To trudna i wymagająca praca – mówił jeden z funkcjonariuszy – ale pełnią ją ludzie, którzy robią to z pasją i zaangażowaniem. Czasem spędza się godziny leżąc w krzakach, warunki bywają trudne, ale satysfakcja z wykonania zadania jest ogromna – dodawał.
Funkcjonariusz opowiedział także o nadzwyczajnych wyzwaniach, które czasem stawia przed nimi służba w SG: jednym z takich zadań była misja w Macedonii, gdzie polscy strażnicy pomagali bronić granic przed napływem nielegalnych imigrantów. Zdjęcia i filmy prezentowane uczniom zrobiły na nich duże wrażenie.
Zainteresowani uczniowie mogli przymierzyć kamizelkę kuloodporną, czy hełm, a także sprawdzić jak leży w dłoni karabin, pistolet czy paralizator.
Dzisiejsze spotkania były też okazją do podsumowania akcji zbiórki darów dla kombatantów Wielkanocna Paczka dla Bohatera. W ramach akcji uczniowie i nauczyciele z naszych szkół zbierali żywność oraz środki chemiczne, które funkcjonariusze przekażą potrzebującym kombatantom przed zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi.

W akcję charytatywną włączyła się również społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. H. Sienkiewicza w Świdniku. Funkcjonariusze odwiedzili również uczniów Ośrodka, aby osobiście podziękować im za zaangażowanie i przekazaną żywność.
– Na co dzień funkcjonariusze Straży Granicznej są niewidoczni, ale skutecznie bronią naszych granic zewnętrznych i wewnętrznych – mówił wicestarosta Waldemar Białowąs – szczególny szacunek należy im się jednak za to, że swój wolny czas poświęcają na pomoc dla potrzebujących – dodawał.

Goście wyrazili wdzięczność wicestaroście Waldemarowi Białowąsowi za zaproszenie, a uczniom, nauczycielom i dyrektorom szkół za hojność podczas akcji zbiórki żywności dla zasłużonych dla Polski bohaterów.
Jutro wysłuchać prezentacji będzie można w Zespole Szkół w Piaskach oraz Zespole Szkół w Trawnikach.

 
(dp)

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button