AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Targi Edukacyjne 2017. Szkoły z powiatu świdnickiego kusiły gimnazjalistów

Gdzie kontynuować naukę, na jaki profil się zdecydować, jaki wybrać zawód? Na te pytania, co roku muszą odpowiedzieć sobie uczniowie ostatnich klas gimnazjalnych. By pomóc im w podjęciu decyzji, 5 kwietnia po raz czwarty odbyły się Targi Edukacyjne. Ponad 30 wystawców zaprezentowało swoje oferty.
Tegoroczne Targi Edukacyjne odbyły się w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku. Szkoła, jak zwykle była współorganizatorem wydarzenia.- Oferta skierowana jest nie tylko do szkół gimnazjalnych, ale również do uczniów kończących szkoły średnie, albowiem mamy przedstawicieli uczelni wyższych z województwa lubelskiego- mówi Anna Goral, dyrektor PCEZ w Świdniku. Ponad 30 wystawców prezentowało swoje oferty edukacyjne. Uczniowie mieli w czym wybierać. Na targach pojawili się również przedstawiciele szkół zawodowych, instytucji szkoleniowych i szkół językowych. Tak różnorodna oferta była pomocna w podjęciu decyzji o wyborze kierunku przyszłego kształcenia.- Proponujemy kierunki kształcenia, które tworzone są wspólnie z pracodawcami. To oni zgłaszają nam potrzeby rynkowe. My tworzymy konkretne kierunki kształcenia, które gwarantują później zatrudnienie- mówi wicestarosta Waldemar Białowąs. Dlatego w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie kierunkami związanymi z lotnictwem, koleją, górnictwem, czy informatyką. By rozwijać konkretne kierunki nauczania szkoły potrzebują wsparcia i tu mogą liczyć na Starostwo Powiatowe w Świdniku.- Rolą samorządu jest wspieranie min. infrastruktury szkolnej. Dlatego powstają chociażby przy PCEZ całoroczne korty tenisowe, hala sportowa przy I LO, czy wielofunkcyjne boisko w Trawnikach. Wspieramy także placówki poprzez pozyskiwanie środków finansowych, szczególnie na projekty miękkie, które min. wzbogacają ofertę szkół- powiedział starosta Dariusz Kołodziejczyk. Współpraca sektora edukacyjnego, samorządowców, przedsiębiorców i służb zatrudnienia owocuje. Ma za zadanie pomóc wybrać właściwą drogę rozwoju młodemu człowiekowi.- Jako przedstawiciel sektora pozarządowego „Świdnik Wspólna Sprawa” wspieram podobne działania. Takie inicjatywy są bardzo istotne, gdyż tworzą komunikację pomiędzy edukacją, pracodawcami, służbami zatrudnienia oraz samorządowcami- zauważył Jakub Osina, członek zarządu powiatu. Temu służą Targi Edukacyjne. Pozwalają poznać nie tylko oferty poszczególnych placówek, ale także dają informacje o aktualnym rynku pracy i najbardziej poszukiwanych zawodach.- Stopa bezrobocia w naszym powiecie cały czas się zmniejsza- wyjaśnia Marcin Troć, dyrektor PUP w Świdniku.- Cieszy nas fakt, że coraz mniej młodych ludzi staje się bezrobotnymi. Pomagają w tym z pewnością różne programy, staże, szkolenia, czy środki na rozpoczęcie działalności- dodaje Troć.
Organizatorem tegorocznych targów był PUP w Świdniku, Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej i Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Lublinie.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button