AKTUALNOŚCI

Najwięcej interwencji w Świdniku i Trawnikach. Straż prezentuje statystyki w zakresie ochrony przeciwpożarowej

Podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu zastępca komendanta KP PSP w Świdniku, Paweł Belniak przedstawił informacje o stanie bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej w powiecie. W minionym roku na terenie powiatu odnotowano 670 zdarzeń, w tym 261 to pożary, 382 miejscowe zagrożenia i 27 fałszywe alarmy.
 
W porównaniu z 2015 rokiem zanotowano spadek ilości zdarzeń o 12%. Najwięcej razy strażacy interweniowali w Świdniku oraz gminie Trawniki. W minionym roku 56 % zdarzeń stanowiły pożary. Strażacy uczestniczyli w 261 akcjach. Były to głównie pożary pozostałości roślinnych, upraw, rzadziej budynków, czy urządzeń. W większości przypadków przyczyną pożarów był czynnik ludzki, czyli podpalenia lub niezachowanie zasad bezpieczeństwa. Strażacy brali udział również w innych zdarzeniach. W 2016 ponad sto razy pomagali innym służbom podczas wypadków drogowych. Chociaż nie odnotowano zdarzeń związanych z celowym podłożeniem ładunku wybuchowego, to jednak strażacy aż sześć razy brali udział w akcjach, gdzie istniało podejrzenie takiego działania. Interwencja odbywały się na terenie Portu Lotniczego, w Sądzie, Prokuraturze, a nawet UG w Mełgwi. W 2016 roku wzrosła o ponad 30 % ilość zdarzeń związanych z nietypowym zachowaniem zwierząt i owadów, stwarzających zagrożenie. Pogoda również nie sprzyjała strażakom. Odnotowano 111 zdarzeń związanych z likwidacją skutków silnych wiatrów.
W Komendzie Powiatowej PSP prowadzone są również czynności kontrolno- rozpoznawcze.  W sumie w 32 obiektach stwierdzono 145 nieprawidłowości. Najwięcej dotyczyło urządzeń przeciwpożarowych i instalacji użytkowych w budynkach szkolnych i produkcyjnych. Strażacy na co dzień zajmują się również popularyzacją ochrony przeciwpożarowej. Biorą udział w pokazach, pogadankach, zapraszają dzieci do komendy, czy organizują zawody sportowe i pokazy. W sprawozdaniu podkreślono również rolę Ochotniczych Straży Pożarnych. W naszym powiecie w 37 jednostkach funkcjonuje 1082 strażaków, w tym blisko 100 kobiet.
Na koniec Komendant PSP w Świdniku Sławomir Kowalczyk przedstawił plan najważniejszych zadań na 2017 rok. Zostanie wykonany remont garażu wraz z przyległymi pomieszczeniami, pozyskane zostały środki na termomodernizację obiektów komendy z Unii Europejskiej na działania inwestycyjne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Straż planuje również pozyskanie ciężkiego samochodu ratowniczo- gaśniczego, lekkiego samochodu dla OSP w Pilaszkowicach, jak również różnego rodzaju szkolenia i ćwiczenia.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close