AKTUALNOŚCI

Deszczowy początek majówki. Ostrzeżenia hydrologiczne dla sześciu województw

Reklama
Fot. PAP/D.Delmanowicz
Fot. PAP/D.Delmanowicz
Zgodnie z radarową mapą IMGW obecnie najbardziej intensywne opady obejmują województwo mazowieckie, południe województwa śląskiego i część województwa podlaskiego. Sześć ostrzeżeń hydrologicznych to ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia (dotyczą województwa śląskiego, łódzkiego i polskiego), a trzy – drugiego stopnia.
Aktualne ostrzeżenie synoptyka IMGW dla województwa śląskiego mówi, że w związku ze spływem wód opadowych oraz z prognozowanymi opadami deszczu, w zlewniach dopływów górnej Odry, przewiduje się dalsze wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, lokalnie także alarmowych. Na górnej Odrze stany wody wzrosną powyżej stanów ostrzegawczych.
Wskazano, że stan wody na Odrze w Chałupkach przekroczy stan ostrzegawczy (ostrzeżenia te są ważne do godziny 12 w piątek). Do godziny 12 w piątek ważne jest także ostrzeżenie dla zlewni górnej Warty, które mówi, że na górnej Warcie i jej dopływach „przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego w Kręciwilku, Mstowie (Warta) i Niwkach (Liswarta)”.
Do godziny 9 w sobotę ważne jest ostrzeżenie dla zlewni: Małej Wisły, Brynicy, Przemszy, Soły. Mówi ono m.in., że w zlewniach tych rzek powyżej kaskady zbiorników, a także na innych mniejszych rzekach na terenie województwa, prognozowane są wzrosty poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
„W ciągu pierwszej doby (ostrzeżenie wydano w czwartek rano – PAP) spodziewane są punktowe przekroczenia stanów alarmowych. W ciągu drugiej doby, na skutek nadal prognozowanych opadów deszczu, spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych na większej ilości stacji hydrologicznych” – napisano.
Ostrzeżenie dla województwa łódzkiego (ważne do godz. 9 w niedzielę) mówi, że „na Pilicy i jej dopływach, spodziewane są dalsze wzrosty stanu wody z możliwością przekroczeń stanów alarmowych”.
IMGW wydało także ostrzeżenia dla województwo opolskiego – górnej Prosny. Zgodnie z nim w ciągu najbliższej doby (ostrzeżenie ważne jest do godz. 10 w sobotę, a wydano je w piątek rano – PAP) na górnej Prośnie przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego w Gorzowie Śląskim”.
Inne ostrzeżenie dla województwa opolskiego dotyczy zlewni dopływów Odry (obowiązuje do godz. 18 w piątek). Instytut prognozuje, „po chwilowej stabilizacji, ponowne wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, lokalnie także alarmowych”. Napisano, że w Branicach w ciągu dnia stany wody będą ulegały nieznacznym wahaniom, a w godzinach wieczornych i nocnych będą ponownie wzrastać (ok. 40cm) w strefie powyżej stanów alarmowych.
IMGW ostrzega, że w województwie dolnośląskim, w zlewniach dopływów środkowej Odry, prognozowane są wzrosty stanów wody z lokalnymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych. „Największe przyrosty spodziewane są na Nysie Kłodzkiej i jej dopływach” – napisano w komunikacie ważnym do godz. 15 w piątek.
Ostrzeżenie dla województwa małopolskiego obejmuje zlewnie: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy (jest ważne do godz. 9 w sobotę). „W związku z występującymi opadami deszczu, w zlewniach: Soły poniżej kaskady, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych, bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, prognozowane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych” – czytamy.
Z komunikatu wynika, że w piątek punktowo (zwłaszcza w zlewniach: Skawy, Raby oraz Dunajca) mogą zostać przekroczone stany alarmowe. „Na Wiśle powyżej Krakowa, w związku ze spływem wód opadowych, prognozowane są wzrosty poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich, miejscami z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Na Małej Wiśle w Jawiszowicach możliwe jest przekroczenie stanu alarmowego. Na Wiśle w Krakowie i poniżej prognozowany jest wzrost poziomu wody na granicy strefy stanów średnich i wysokich” – dodano.
Ostrzeżenie dla województwo świętokrzyskiego (ważne do godz. 18 w piątek) mówi, że w zlewniach: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej oraz na innych mniejszych rzekach notowane będą wzrosty poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
„Punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów alarmowych (zwłaszcza na stacjach wodowskazowych, gdzie już notowane są przekroczenia stanów ostrzegawczych – Słowik na Bobrzy oraz Bzin i Wąchock na Kamiennej)” – zaznaczono.
http://kurier.pap.pl

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close