AKTUALNOŚCI

Problem linii 88 rozwiązany!

4 maja na trasie Świdnik- Lublin ruszyła nowa linia. Będzie realizowała kursy zamiast linii 88. Trasę obsługuje prywatny przewoźnik POL – Trans Przemysław Wójcik.

Kurs linii nr 88 był wygodny szczególnie dla uczniów i studentów, ale i mieszkańców Świdnika dojeżdżających do pracy w Lublinie. Dziś zmuszeni są podróżować z wieloma przesiadkami. Linia wiele lat bezpośrednio łączyła dwa miasta: kursowała ze Świdnika przez ul. Lipową i Al. Racławickie do szpitala wojskowego. Niestety przewoźnik obsługujący linię nie miał umowy na korzystanie z przystanków ani zgody na kursy. Od początku tego roku połączenie przestało funkcjonować. Z rozkładów zniknęło ok. 50 kursów na tej trasie.

Liczne petycje z podpisami od wielu podróżnych trafiły do wicestarosty Waldemara Białowąsa z prośbami o przywrócenie linii 88, bądź wprowadzenie linii zastępczych. W tej sprawie z przedstawicielami MPK, ZTM i Miasta Świdnik odbyły się spotkania, na których padło kilka propozycji, które wspólnie rozważano. Sporządzono również kilka propozycji map obrazujących możliwości wydłużenia linii MPK.

-Od kilku miesięcy prowadziłem rozmowy w związku z regulacją połączenia – mówi wicestarosta świdnicki – rezultatem tych starań jest uruchomiona właśnie nowa linia, która kursować będzie na trasie dawnej 88. Na razie linię obsługuje jeden przewoźnik, ale trwają rozmowy z kolejnymi, bo zapotrzebowanie na ten kurs jest bardzo duże – dodaje Białowąs.

Jak informuje Prezes MPK Tomasz Fulara, wciąż zgłaszają się kolejni przewoźnicy, chętni zapełnić lukę po dawnej linii.

reklama reklama

– Wspólnie z wicestarostą, do którego trafiły petycje w tej sprawie szukaliśmy rozwiązania problemu – mówi Prezes MPK – naszej spółce również zależało na tym, by uruchomić takie połączenie, ponieważ tę trasę pokonuje dziennie wiele osób – zarówno mieszkańców Świdnika, jak i Lublina.

Słuchamy potrzeb mieszkańców powiatu i szukamy rozwiązania – podkreśla Białowąs – jeśli tylko możemy przyczynić się do poprawy jakości ich życia, działamy!

Jak będzie przebiegała linia? Przewoźnik przejedzie trasą: Świdnik (Lotników Polskich – Helikopter) – Świdnik (Niepodległości) – Świdnik (Racławicka) – Świdnik (Lotników Polskich) – Świdnik (Jana Pawła II) – Lublin – Witosa – Doświadczalna – Droga Męczenników Majdanka – Wolska – Lubelskiego Lipca 80 – Stadionowa – Dworzec Południowy.

Nowy przewoźnik zapowiada 20 kursów z Lublina do Świdnika i 19 kursów ze Świdnika do Lublina, realizowanych przez 6 dni w tygodniu, oprócz niedzieli. W sobotę kursów będzie nieco mniej.

Reklama

 

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button