AKTUALNOŚCI

Mi-2 produkcji PZL-Świdnik obchodzi 50-lecie służby w lotnictwie Sił Zbrojnych

20 maja na lotnisku Inowrocław – Latkowo odbyły się uroczystości upamiętniające 54. rocznicę powstania najstarszej jednostki śmigłowcowej w Polsce – 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu. Szczególnym wydarzeniem towarzyszącym, były obchody 50. rocznicy wprowadzenia do służby w lotnictwie Sił Zbrojnych RP śmigłowca Mi-2, którego ok. 5500 egzemplarzy zostało wyprodukowanych w PZL-Świdnik w ciągu 40 lat.
Jedną z najważniejszych atrakcji wydarzeń w Inowrocławiu była Aleja Mi-2, czyli prezentacja 11 maszyn służących m.in. w Policji, Straży Granicznej i w Wojskach Lądowych. Jeden ze śmigłowców, dzięki wsparciu spółki PZL-Świdnik, został zaprezentowany w okolicznościowych barwach.
W trakcie wydarzeń w Inowrocławiu, w powietrzu podziwiano m.in. wyprodukowane w Świdniku śmigłowce – W-3PL Głuszec, SW-4 Puszczyk i W3-WA RM Anakonda, który wykonał specjalny pokaz ratownictwa morskiego.
Baza Lotnicza w Inowrocławiu oficjalnie została sformowana w 2011 r. w miejsce 56. Kujawskiego Pułku Śmigłowców Bojowych. Święto jednostki nawiązuje do daty wydania pierwszego rozkazu organizacyjnego dowódcy 56. Pułku Śmigłowców w dniu 18 maja 1963 roku.
Obecnie w jednostce stacjonuje kilkanaście śmigłowców wyprodukowanych przez PZL-Świdnik: 8 śmigłowców W-3PL oraz 19 maszyn Mi-2. Śmigłowiec Mi-2 to wielozadaniowy, dwuturbinowy śmigłowiec konstrukcji biura Michaiła Mila, produkowany od 1965 r. na licencji seryjnie jedynie w PZL-Świdnik.
Przez prawie 40 lat z taśm produkcyjnych w Świdniku zeszło ok. 5500 egzemplarzy tego modelu, z czego ponad 300 zostało dostarczonych polskim Siłom Zbrojnym.
 
 
 
 
fot. Leonardo Helicopters

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button