AKTUALNOŚCI

Mi-2 produkcji PZL-Świdnik obchodzi 50-lecie służby w lotnictwie Sił Zbrojnych

20 maja na lotnisku Inowrocław – Latkowo odbyły się uroczystości upamiętniające 54. rocznicę powstania najstarszej jednostki śmigłowcowej w Polsce – 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu. Szczególnym wydarzeniem towarzyszącym, były obchody 50. rocznicy wprowadzenia do służby w lotnictwie Sił Zbrojnych RP śmigłowca Mi-2, którego ok. 5500 egzemplarzy zostało wyprodukowanych w PZL-Świdnik w ciągu 40 lat.
Jedną z najważniejszych atrakcji wydarzeń w Inowrocławiu była Aleja Mi-2, czyli prezentacja 11 maszyn służących m.in. w Policji, Straży Granicznej i w Wojskach Lądowych. Jeden ze śmigłowców, dzięki wsparciu spółki PZL-Świdnik, został zaprezentowany w okolicznościowych barwach.
W trakcie wydarzeń w Inowrocławiu, w powietrzu podziwiano m.in. wyprodukowane w Świdniku śmigłowce – W-3PL Głuszec, SW-4 Puszczyk i W3-WA RM Anakonda, który wykonał specjalny pokaz ratownictwa morskiego.
Baza Lotnicza w Inowrocławiu oficjalnie została sformowana w 2011 r. w miejsce 56. Kujawskiego Pułku Śmigłowców Bojowych. Święto jednostki nawiązuje do daty wydania pierwszego rozkazu organizacyjnego dowódcy 56. Pułku Śmigłowców w dniu 18 maja 1963 roku.
Obecnie w jednostce stacjonuje kilkanaście śmigłowców wyprodukowanych przez PZL-Świdnik: 8 śmigłowców W-3PL oraz 19 maszyn Mi-2. Śmigłowiec Mi-2 to wielozadaniowy, dwuturbinowy śmigłowiec konstrukcji biura Michaiła Mila, produkowany od 1965 r. na licencji seryjnie jedynie w PZL-Świdnik.
Przez prawie 40 lat z taśm produkcyjnych w Świdniku zeszło ok. 5500 egzemplarzy tego modelu, z czego ponad 300 zostało dostarczonych polskim Siłom Zbrojnym.
 
 
 
 
fot. Leonardo Helicopters

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker
Reklama