AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Powiat świdnicki inspiracją dla samorządowców z Ukrainy

Delegacja z partnerskiego powiatu zdołbunowskiego na Wołyniu przez dwa dni (2-3.06) zapoznawała się z działalnością szkół, firm i instytucji z terenu powiatu świdnickiego. Była to kontynuacja partnerskiej współpracy i jednocześnie rewizyta, bo delegacja z powiatu świdnickiego gościła na Ukrainie w marcu.

Wśród zaproszonych znaleźli się m.in.: Przewodniczący Administracji Powiatu Zdołbunowskiego (odpowiednik starosty) Serhii Kondrachuk, Przewodniczący Rady Powiatu Zdołbunowskiego Oleh Datsyuk , przedstawiciel lotniska w Równem Ihor Sierykh oraz szefowie poszczególnych wydziałów administracji samorządu. Ich największe zainteresowanie budziła tematyka pozyskiwania funduszy zewnętrznych, sposoby na modernizację szkół, dróg i innych obiektów. Dla strony polskiej była to zaś okazja do zainspirowania partnerów i zaprezentowania osiągnięć transformacji dokonanej z udziałem Unii Europejskiej.
– Chcemy pokazać to, co mamy najlepszego oraz to jak realizujemy projekty unijne, chcemy także dość ściśle współpracować w zakresie edukacji i mamy nadzieję, że przyjadą do nas uczniowie zza wschodniej granicy – mówi starosta świdnicki Dariusz Kołodziejczyk – Mamy również nadzieję, że złożymy kolejne projekty w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina – dodaje starosta.
Wizytę rozpoczęto od odwiedzin w powiatowych szkołach. Goście byli pod wrażeniem powstających, całorocznych kortów tenisowych przy PCEZ, pracowni oraz bazy dydaktycznej w Zespole Szkół w Piaskach. Ale zainteresowaniem cieszyły się również rozwiązania nie wymagające nakładu finansowego.
– Po wizycie w tutejszych szkołach zaobserwowałem ciekawe i proste rozwiązania, np: w naszych szkołach ściany są pomalowane w chłodnych odcieniach, tu w ciepłych barwach, przez co jest przyjemniej dla uczniów i pracowników. W bibliotece natomiast zwróciłem uwagę na to, że znajduje się miejsce i do pracy i do wypoczynku – zauważa Serhi Kondrachuk.
Kolejnym punktem wizyty był szpital powiatowy w Świdniku. Wizyta o tyle cenna, że szpital w Zdołbunowie od niedawna przechodzi modernizację. Była okazja do wymiany doświadczeń odnośnie różnic i podobieństw w zarządzaniu sektorem opieki zdrowotnej.
Goście mieli także możliwość odwiedzić Port Lotniczy Lublin. Strona ukraińska dąży do uruchomienia stałego połączenia Portu Lotniczego Równe m.in. z ze Świdnikiem. Obecnie bowiem, ukraińskie lotnisko obsługuje jedynie ruch czarterowy.
– Polska jest naszym bliskim, strategicznym sąsiadem, dlatego bardzo ważna jest dla nas współpraca polityczna i ekonomiczna – podsumowuje Serhii Kondrachuk.
Goście z Ukrainy odwiedzili też obiekty w gminach poza Świdnikiem, m.in. biogazownię w Siedliszczkach, zespół szkół w Piaskach, czy Ośrodek Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Każde z tych miejsc zachwyciło samorządowców ze Wschodu, a gospodarze musieli odpowiedzieć na wiele celnych pytań.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Reklama