AKTUALNOŚCI

Gdzie można wypić „pod chmurką”?

Letnia aura i okres wakacji kusi nie tylko młodzież, ale i dojrzalsze osoby do odprężenia przy piwku „pod chmurką”. Warto wiedzieć gdzie wedle prawa można sobie na to pozwolić, bo za taką niewiedzę od początku roku świdnicka policja wypisała blisko 400 mandatów.
To, że nie wolno spożywać alkoholu na terenie szkół i placówek oświatowo-wychowawczych, na terenie zakładów czy w środkach komunikacji publicznej, większość z nas wie. Jeśli zaś chodzi o przestrzeń miejską, to należy zdawać sobie sprawę, że zabrania się spożywania napojów alkoholowych: na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu.
Warto też wiedzieć, że w niektórych miejscach istnieje ograniczenie dotyczące mocy napoju alkoholowego. Zabrania się np. sprzedaży i spożywania napojów zawierających więcej niż 18 % alkoholu w ośrodkach szkoleniowych, czy w domach wypoczynkowych.
Natomiast na imprezach na otwartym powietrzu można pić napoje zawierające więcej niż 4,5% alk., ale tylko za zezwoleniem i tylko w miejscach wyznaczonych.
W innych, nie wymienionych miejscach, obiektach lub na określonych obszarach gminy, ze względu na ich charakter, rada gminy może wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych.
Minister właściwy do spraw zagranicznych określa w drodze rozporządzenia wypadki i okoliczności, w których uwzględniając zwyczaje międzynarodowe, dopuszczalne jest podawanie i spożywanie nieznacznej ilości napojów alkoholowych.
Co grozi za złamanie przepisów i jak sytuacja wygląda na terenie Świdnika?
Kara grzywny wg kodeksu to aż do 5000 zł, wg taryfikatora 100 zl mandatu grozi za spożywanie, a za usiłowanie od 50 do 500 zł.
Osoby, które ukończyły 17 rok życia odpowiadają z kodeksu wykroczeń.
O to jak często takie przypadki są wyłapywane na terenie Świdnika zapytaliśmy mł. asp Elwirę Domaradzką ze świdnickiej policji.
– Od początku roku mieliśmy 85 zleconych interwencji. Blisko 400 mandatów wypisanych było na podstawie interwencji własnych i zleconych. Ponadto sporządzono 26 wniosków do sądu o ukaranie. Są to osoby w różnym wieku.
W jakich dokładnie miejscach w mieście najczęściej dochodzi do picia alkoholu” pod chmurką”?
-Nie da się jednoznacznie wskazać miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do tego typu wykroczeń. Odnotowujemy przypadki w każdej części miasta. Policja cyklicznie dokonuje tzw. analizy bezpieczeństwa tj. analizuje w których miejscach dochodzi do czynów zabronionych i na tej podstawie są przydzielane doraźne zadania do służby patrolom policyjnym. Ponadto realizujemy zadania wynikające z Krajowej Mapy Zagrożeń, gdzie sprawdzane jest każde zgłoszenie m.in. spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych przez ustawę – odpowiada Elwira Domaradzka.
O tym kto i gdzie może pić alkohol mówi ustawa z 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Art. 14 ust 1.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close