AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Kolejne miliony dla powiatowych szkół

Tym razem placówki kształcenia zawodowego wzbogacą się o 3 miliony zł, które zostaną zainwestowane w modernizację infrastruktury i zakup specjalistycznego wyposażenia do pracownik kształcenia praktycznego.
30 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego Dariusz Kołodziejczyk starosta Powiatu Świdnickiego i wicestarosta Waldemar Białowąs podpisali dwie umowy o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, Działanie 13.6: Infrastruktura kształcenia zawodowego i ustawicznego. Delegacji powiatu świdnickiego podczas podpisywania umów towarzyszyła dyrektor Departamentu Zarządzania RPO Iwona Nakielska.
– Oba wnioski dotyczą rozwoju infrastruktury szkół kształcenia zawodowego prowadzonych przez powiat świdnicki – informuje starosta Dariusz Kołodziejczyk.
Pierwszy złożyło Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku. Wartość projektu to 2 819 373,04 zł, zaś kwota dofinansowania to 2 396 467,09 zł.
W PCEZ w ramach otrzymanych środków wyremontowane zostaną pomieszczenia warsztatów szkolnych Centrum Kształcenia Praktycznego oraz pomieszczenia sanitarne, zostanie też w pełni przebudowana instalacja elektryczna. Pojawi się nowa instalacja fotowoltaiczna. Częściowo zostaną wyremontowane pomieszczenia na II piętrze szkoły. Do szkoły zakupione zostaną profesjonalne komputery wraz z oprogramowaniem, a także projektor multimedialny i telewizor.
Do CKP trafią m.in. nowoczesne frezarka, tokarka, obrabiarka sterowane numerycznie, wraz z osprzętem, tokarka i frezarka konwencjonalna, zestawy spawalnicze, a także specjalistyczny sprzęt wyposażenia lotniczego, który wykorzystywany będzie do nauki w ośrodku szkolenia lotniczego przez przyszłych techników awioników i techników mechaników lotniczych. Uczniowie będą mogli też pracować na nowych drukarkach 3D, które wraz z pełnym osprzętem znajdą się w CKP.
– PCEZ to szkoła zawodowców, w której uczą się utalentowani przyszli technicy, jak m.in. twórcy innowacyjnego systemu obsługi i diagnostyki statków powietrznych SkySystem – mówi wicestarosta Waldemar Białowąs – uczniowie, teraz już absolwenci PCEZ-u stworzyli system, który podczas startu, lotu i lądowania statku powietrznego likwiduje szkodliwy czynnik ludzki. Ich projekt uzyskał potwierdzenie innowacyjności od Rzecznika Patentowego, który wstępnie zakwalifikował moduł jako wynalazek. – dodaje – kształcąc tak zdolną młodzież szkoła musi posiadać najnowocześniejszy sprzęt. Zmodernizowane Centrum Kształcenia Praktycznego będzie inkubatorem technicznych talentów i z pewnością przyciągnie do szkoły nowych uczniów.

Drugi z wniosków złożył Zespół Szkół w Piaskach. Wartość projektu to 676 515,00 zł, a uzyskane dofinansowanie wyniosło 573 037,75 zł.
– W ramach projektu w Zespole Szkół w Piaskach zmodernizowane zostaną warsztaty szkolne, przeprowadzone zostaną też remonty pomieszczeń podpiwniczenia, parteru i piętra. W ramach projektu powstanie platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych. Szkoła dokona też dużych zakupów specjalistycznego sprzętu m.in. frezarki, tokarki, zestawów interaktywnych, komputerów. Do pracowni środków transportu drogowego trafi m.in. nowe osobowe auto przystosowane do nauki jazdy. – dodaje starosta Kołodziejczyk.
Oba projekty realizowane będą w latach 2017-2018.
(dp)

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button