AKTUALNOŚCIŻYCIE I STYL

Strażacy i służby starosty szykują się na walkę z ASF

Od wielu miesięcy w naszym województwie rozprzestrzenia się wirus afrykańskiego pomoru świń. Choroba ta przenosi się na kolejne gospodarstwa w powiatach bialskim, włodawskim czy też radzyńskim. W Powiecie świdnickim jeszcze nie występuje lecz wszystkie służby starosty szykują się do walki na wypadek jej pojawienia!  
Dziś w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku miało miejsce spotkanie dotyczące przygotowań do powiatowych ćwiczeń zgrywających. Głównym celem dzisiejszego spotkania było omówienie działań administracji publicznej i służb ratowniczych w przypadku wystąpienia na naszym terenie afrykańskiego pomoru świń (ASF) i chorób zakaźnych ludzi oraz reagowania w sytuacjach powodziowych. 10 września na terenie Gminy Trawniki zostaną przeprowadzone ćwiczenie doskonalące umiejętności strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych z zakresu ratownictwa technicznego, medycznego, działań gaśniczych oraz współpracy z Powiatową Stacją Sanitarna Epidemiologiczną i Powiatową Inspekcją Weterynaryjną na wypadek wystąpienia ASF. W związku z dużym ryzykiem wystąpienia choroby na terenie naszego powiatu zostało wytypowane gospodarstwo w którym zostanie przeprowadzona symulacja na wypadek jej wystąpienia. – Dziś ćwiczenie odbyło się w formie szkolenia teoretycznego, natomiast 10 września spotykamy się  na terenie Gminy Trawniki, gdzie przeprowadzimy szereg ćwiczeń symulacyjnych na wypadek wystąpienia choroby – informuje Starosta Świdnicki Dariusz Kołodziejczyk.
Pod koniec lipca radni sejmiku województwa lubelskiego jednogłośnie uznali, że dotychczasowe działania podejmowane w walce z tą chorobą, nie są w pełni skuteczne. Dlatego też zaproponowano, że każdy z mieszkańców, jak znajdzie padłego dzika otrzyma 200 złotych. Radni na ten cel przeznaczyli 450 tys. zł na wypłaty.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker
Reklama