AKTUALNOŚCIŻYCIE I STYL

Strażacy i służby starosty szykują się na walkę z ASF

Od wielu miesięcy w naszym województwie rozprzestrzenia się wirus afrykańskiego pomoru świń. Choroba ta przenosi się na kolejne gospodarstwa w powiatach bialskim, włodawskim czy też radzyńskim. W Powiecie świdnickim jeszcze nie występuje lecz wszystkie służby starosty szykują się do walki na wypadek jej pojawienia!  
Dziś w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku miało miejsce spotkanie dotyczące przygotowań do powiatowych ćwiczeń zgrywających. Głównym celem dzisiejszego spotkania było omówienie działań administracji publicznej i służb ratowniczych w przypadku wystąpienia na naszym terenie afrykańskiego pomoru świń (ASF) i chorób zakaźnych ludzi oraz reagowania w sytuacjach powodziowych. 10 września na terenie Gminy Trawniki zostaną przeprowadzone ćwiczenie doskonalące umiejętności strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych z zakresu ratownictwa technicznego, medycznego, działań gaśniczych oraz współpracy z Powiatową Stacją Sanitarna Epidemiologiczną i Powiatową Inspekcją Weterynaryjną na wypadek wystąpienia ASF. W związku z dużym ryzykiem wystąpienia choroby na terenie naszego powiatu zostało wytypowane gospodarstwo w którym zostanie przeprowadzona symulacja na wypadek jej wystąpienia. – Dziś ćwiczenie odbyło się w formie szkolenia teoretycznego, natomiast 10 września spotykamy się  na terenie Gminy Trawniki, gdzie przeprowadzimy szereg ćwiczeń symulacyjnych na wypadek wystąpienia choroby – informuje Starosta Świdnicki Dariusz Kołodziejczyk.
Pod koniec lipca radni sejmiku województwa lubelskiego jednogłośnie uznali, że dotychczasowe działania podejmowane w walce z tą chorobą, nie są w pełni skuteczne. Dlatego też zaproponowano, że każdy z mieszkańców, jak znajdzie padłego dzika otrzyma 200 złotych. Radni na ten cel przeznaczyli 450 tys. zł na wypłaty.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close