AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Praktyki w Lipsku? – „Nie będziecie żałować, jedźcie!”. Unijne środki na zagraniczne staże naszych szkół

Młodzież z Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej szykuje się do wyjazdu na praktyki zawodowe do Niemiec. Dziś wrażeniami ze swojej niedawnej podróży dzielili się z nimi koledzy z „Norwida”.
-Przygotowywaliśmy posiłek dla 300 osób. To było wyzwanie! Pamiętajcie o punktualności i uśmiechu, bo tego wymagają pracodawcy – radził Marcin z II klasy technikum żywienia ZS nr 1.
Wszelkie obawy związane z wyjazdem starali się rozwiać uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich technikum żywienia, technikum hotelarstwa oraz szkoły zawodowej o profilu kucharz, którzy w sierpniu zdobyli doświadczenie zawodowe u pracodawców w Lipsku. Praktyki odbywały się w stołówkach studenckich i korporacyjnych. Uczniowie technikum hotelarskiego szkolili się natomiast w hotelach 3 i 4-gwiazdkowych.
– Chcemy jak najlepiej przygotować naszych uczniów do wyjazdu zagranicznego, dlatego oferujemy im bezpłatne zajęcia językowe i kulturoznawcze. Mam nadzieje, że takie spotkanie jak dziś pomoże rozwiać ich obawy – mówi Elżbieta Migut, koordynatorka projektu z PCEZ. – Cieszę się, bo to pierwszy i mam nadzieję nie ostatni program praktyk zagranicznych dla naszych uczniów.
Łącznie w czterech wyjazdach do Lipska ma uczestniczyć ma 50 uczniów z PCEZ. Praktyki odbędą się w firmach z branży informatycznej, ekonomicznej i mechanicznej. Najbliższy wyjazd już 15 października.
Wyjazd umożliwić ma też poznanie kultury zachodniego sąsiada Polski oraz pomóc w przełamywaniu barier językowych, kulturowych i międzyludzkich. Po zakończeniu praktyk uczniowie otrzymają certyfikaty Europass Mobilność, certyfikaty ECVET oraz zaświadczenia o odbyciu praktyk.
Takie możliwości są wynikiem uczestnictwa szkoły w projekcie „Od teorii przez praktykę do zawodu”. Są to praktyki zagraniczne w ramach programu POWER, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Szkoła otrzyma kwotę 529 788 zł. Projekt potrwa do 30 czerwca 2018 r.
– To wielka szansa dla młodzieży, która może sprawdzić swoje umiejętności i zdobyć nowe. To już kolejna szkoła, która takie możliwości dostaje. PCEZ, ZS nr 1 oraz ZS w Piaskach otrzymały łącznie ok 1 400 000 zł, by młodzież mogła czerpać doświadczenie od zagranicznych przedsiębiorców – mówi Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki.
Dzisiejsza konfrontacja uczniów z obu szkół okazała się spotkaniem pełnym pytań i barwnych opowieści.
– Podczas praktyk miałam okazję nauczyć się odpowiedzialności, samodzielności i punktualności, której bardzo pracodawcy wymagają. Podszlifowałam też umiejętności językowe. Czasem były trudności w komunikacji z personelem, ale daliśmy radę. Zapewniam was, że ludzie tam są bardzo mili i ciagle się uśmiechają – mówiła Weronika z III klasy hotelarskiej ZS nr I.
Wspominano też o wielu możliwościach spędzania wolnego czasu, takich jak wyjścia do ZOO, kręgielni, do kina, czy na basen. W weekendy zaś w ramach programu turystyczno-kulturalnego zwiedzano Lipsk, Drezno i Berlin.
Będzie można poznać fajnych ludzi z wielu krajów. Cały czas jestem w kontaknie z kolegami i koleżankami, których pozanałam. Wycieczki, zakupy, tańce w klubie – na wszystko będzie czas – zapewniała Kinga z II klasy technikum żywienia.
W związku z wyjazdem uczniowie PCEZ otrzymali już ubrania robocze, koszulki i czapki z logo szkoły i projektu oraz rozmówki polsko – niemieckie. A po dzisiejszym spotkaniu mogą już zacząć odliczać dni do wyjazdu.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button