AKTUALNOŚCI

Decyzja Zarządu Powiatu Świdnickiego otwiera drzwi ul. Kusocińskiego

Dzisiaj, 30 października starosta świdnicki Dariusz Kołodziejczyk wydał zezwolenie na realizację inwestycji dotyczącej ul. Kusocińskiego. Decyzja ZRiD otwiera i wyznacza drogę do dalszych działań. To niezwykle istotna inwestycja nie tylko dla mieszkańców Świdnika, ale i całego regionu.
– Jest to pierwszy, duży krok, by rozpocząć inwestycję. W dalszej kolejności przekażemy dokumentację techniczną wraz z zezwoleniem do Gminy Miejskiej Świdnik, aby móc realizować kolejny etap przedsięwzięcia.- cieszy się starosta Dariusz Kołodziejczyk. Dzisiejsza decyzja kończy wielomiesięczną pracę urzędników nad przygotowaniem dokumentacji ul. Kusocińskiego. Należy zaznaczyć, że nie były to proste działania.  Złożoność postępowania w tej sprawie pokazuje chociażby liczba stron, które w nim występują.- Jest to aż 131 działek przeznaczonych pod budowę ulicy oraz 72 działki przeznaczone pod budowę i przebudowę sieci uzbrojenia terenu, innych dróg publicznych oraz zjazdów. Należą one zarówno do osób prywatnych, jak i jednostek samorządu terytorialnego. Aby skutecznie wydać decyzję na realizację ul. Kusocińskiego, na którą Świdniczanie tak długo oczekiwali, musieliśmy zmagać się nie tylko ze skomplikowanym nieraz stanem prawnym, ale również zmieniającymi się warunkami technicznymi. Przejęliśmy to zamierzenie projektowe po naszych poprzednikach i dołożyliśmy wszelkich starań by w jego toku zadbać o interes mieszkańców, nie zapominając również o możliwościach budżetowych powiatu. W toku projektowania korzystaliśmy oczywiście z instytucji konsultacji społecznych- wyjaśnia członek zarządu powiatu, Jakub Osina.
Podczas dzisiejszej konferencji Osina przedstawił zakres przedmiotowy inwestycji. W jej ramach powstanie ok. 2 km droga wraz z chodnikami i ścieżką rowerową o nawierzchni bitumicznej. Zbudowany zostanie zbiornik retencyjny oraz przebudowana będzie sieć kanalizacji deszczowej. Przebudowane będą skrzyżowania, zjazdy publiczne i indywidualne, zatoki autobusowe, jak również oświetlenie, czy tereny zielone. Wartość kosztorysowa robót to ponad 28 mln zł. Najwięcej pochłonie branża drogowa, bo ponad 17 milionów.- Inwestycja zostanie sfinansowana w ramach ZIT, ze środków marszałka województwa lubelskiego, oraz budżetu Gminy Miejskiej Świdnik oraz Powiatu Świdnickiego- mówi starosta Kołodziejczyk. Swojego zadowolenia z inwestycji nie krył wicemarszałek woj. lubelskiego Grzegorz Kapusta, który uczestniczył w dzisiejszej konferencji.- To dla nas również jest ważna inwestycja, dzięki której port lotniczy będzie lepiej skomunikowany z drogami w regionie, a to może wpłynąć na jego rozwój. To jedna z 10 inwestycji, która zostanie zrealizowana w ramach ZIT. Przeznaczone na ten cel środki to ponad 400 mln zł- mówił wicemarszałek woj. lubelskiego Grzegorz Kapusta
Wicemarszałek podkreślił, że przy takich inwestycjach współpraca jest istotna na każdym szczeblu.  Do zadań Urzędu Marszałkowskiego należało m. in. rozpisanie konkursu i ocena wniosków. Kapusta zaznaczył, że ogromne środki unijne będą przeznaczone do podziału wśród samorządów lub innych organizacji województwa lubelskiego na tzw. rewitalizację. Urząd Marszałkowski w Lublinie ogłosił właśnie trzy konkursy na rewitalizację zdegradowanych obszarów miast i wsi, a pieniądze pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wnioskodawcy będą mogli liczyć na ponad 400 milionów.
To nie koniec dobrych wiadomości. Starosta Dariusz Kołodziejczyk przekazał całkiem świeżą informację, dotyczącą remontu ul Racławickiej.- Jesteśmy po ocenie formalnej dwóch etapów ul. Racławickiej, która jest pozytywna. To daje nadzieję, że te zadania otrzymają dofinansowanie ze środków unijnych. Reszta kosztów zostanie pokryta z budżetu powiatu- poinformował starosta.
Na koniec dzisiejszej konferencji starosta Dariusz Kołodziejczyk w obecności wicestarosty Waldemara Białowąsa, członka zarządu powiatu, Jakuba Osiny, skarbnika Jana Chabrosa oraz wicemarszałka Grzegorza Kapusty podpisał zezwolenie na realizację inwestycji dotyczącej ul. Kusocińskiego. Teraz dokumentacja trafi do Gminy Miejskiej Świdnik, która dzięki decyzji będzie mogła ogłosić przetarg i rozpocząć inwestycję, na którą od wielu lat czekają mieszkańcy, nie tylko Świdnika.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close