AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Uczniowie PCEZ zdobywają doświadczenie u zagranicznych pracodawców

Uczniowie Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku odbywają obecnie praktykę zawodową w Niemczech. Zakwaterowani są w miejscowości Schkeuditz koło Lipska, w ośrodku Gut Wehlitz, który przyjmuje młodzież z całej Europy. Pracują tam również Polacy, a wśród uczestników turnusu są uczniowie z wielu polskich miast oraz Węgrzy. Uczniowie pracują w firmach z branży informatycznej, ekonomicznej i mechanicznej. Młodzież wyjechała 15 października.
Koordynatorką programu jest Elżbieta Migut, nauczyciel przedmiotów zawodowych w PCEZ.
– Pobyt za granicą z pewnością daje możliwość sprawdzenia się w nowych sytuacjach życiowych, skonfrontowania swoich wyobrażeń o innym kraju z realiami oraz dostosowania się do obowiązujących regulaminów i zwyczajów, a nawet innej kuchni. Cztery tygodnie rozłąki z domem i kolegami to duże wyzwanie – mówi Elżbieta Migut.
Do dyspozycji są pracownie specjalistyczne i klub młodzieżowy, uczniowie otrzymali także bilety miesięczne na wszystkie środki komunikacji.
Zajęcia prowadzone są po angielsku, jednak porozumiewanie się w sytuacjach codziennych wymaga znajomości języka niemieckiego.
Wszystkie weekendy wypełnia program turystyczny. Uczniowie zwiedzili Lipsk i okolice, Drezno oraz byli na 2 – dniowej wycieczce w Berlinie, przemieszczając się głównie S-Bahnem i U-Bahnem, czyli szybką koleją miejską i metrem. Obejrzeli siedzibę Parlamentu w historycznym Reichstagu, Bramę Brandenburską i ambasadę w jej pobliżu, pomnik upamiętniający Żydów zamordowanych w czasie wojny, Centrum Sony i fragmenty Muru Berlińskiego. W Muzeum Techniki młodzież zaciekawiło centrum naukowe i dział samochodowy, a w muzeum historycznym zbiory ze starożytnego Egiptu. Dużą atrakcją było także zwiedzanie salonu Mercedesa z 2 tys. samochodów, z których do większości można było wejść.
Dofinansowanie – 518 tys. zł pochodzi z funduszy UE i pozwoli odbyć praktyki 50 uczniom PCEZ, zapewni przygotowanie językowe i kulturowe, a nawet kieszonkowe po 1200 zł dla każdego ucznia.
Wcześniej podobną możliwość mieli uczniowie ZS nr 1 w Świdniku. Młodzież klas pierwszych, drugich i trzecich technikum żywienia, technikum hotelarstwa oraz szkoły zawodowej o profilu kucharz w sierpniu zdobyła doświadczenie zawodowe u pracodawców w Lipsku. Uczniowie po odbyciu praktyk otrzymują certyfikaty Europass Mobilność, ECVET oraz stosowne zaświadczenia.
– Takie możliwości to wynik uczestnictwa w projekcie „Od teorii przez praktykę do zawodu”. Praktyki zagraniczne w ramach programu POWER finansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. To wielka szansa dla młodzieży, która może sprawdzić swoje umiejętności i zdobywać nowe – zapewnia Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki.
Na zagraniczne praktyki zawodowe PCEZ, ZS nr 1, a także ZS w Piaskach otrzymały łącznie ok. 1 400 000 zł.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button