AKTUALNOŚCIKULTURA I ROZRYWKA

Święto Niepodległości w Trawnikach

Dzisiaj, w wigilię Święta Niepodległości Zespół Szkół w Trawnikach kolejny raz zorganizował uroczyste obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym roku – 99.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Trawnikach, którą odprawił proboszcz parafii ks. Mirosław Kuźma.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, m. in.: Starosta Powiatu Świdnickiego p. Dariusz Kołodziejczyk i przedstawiciele Starostwa Powiatowego oraz Rady Powiatu, Z – ca wójta gminy Trawniki, p. Damian Baj i pracownicy gminy Trawniki, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świdniku p. Marcin Troć, przedstawiciele jednostek organizacyjnych gminy Trawniki, dyrektorzy gminnych szkół, służby mundurowe, poczty sztandarowe Urzędu Gminy, Ochotniczej Straży Pożarnej w Biskupicach i Dorohuczy, gminnych szkół, Zespołu Szkół w Trawnikach, uczniowie Zespołu Szkół w Trawnikach oraz mieszkańcy Trawnik.
„Opowiedz nam, moja ojczyzno” – tak rozpoczął się montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Trawnikach pod kierunkiem nauczycieli p. Elżbiety Kulisz i p. Jerzego Jasińskiego.
Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały wiersze i pieśni                       o tematyce patriotycznej oraz fragmenty przemówienia Marszałka Piłsudskiego. Część artystyczna bez wątpienia była nie tylko uczczeniem tego ważnego święta narodowego, ale też skłoniła do refleksji na temat naszej historii i czasów współczesnych. Przygotowany montaż słowno – muzyczny wywarł duże wrażenie, przypomniał wszystkim trudną drogę Polski do niepodległości i tragiczne losy naszej Ojczyzny. Szczególnie w serca zapadła pieśń „Honor i gniew” śpiewana przez naszego ucznia Michała.
Okolicznościową dekorację kościoła przygotowały p. Ewa Kociubowska, p. Monika Hanc i p. Monika Wilk.  Po Mszy Świętej zebrani przeszli na cmentarz wojenny, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod krzyżem upamiętniającym żołnierzy poległych podczas I wojny światowej w bitwie pod Cycowem, zapalono też znicze. Następnie przybyli goście zabrali głos w okolicznościowych wystąpieniach.
Te obchody to ważny element życia szkoły, bowiem właśnie poprzez organizację takich uroczystości możemy choć trochę przybliżyć takie pojęcia, jak wojna, niewola, honor,
a także uczyć patriotyzmu i szacunku dla Ojczyzny.
Taka lekcja patriotyzmu pozwoli każdemu uświadomić sobie, że jak pisał C. K. Norwid: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” i to w rękach współczesnych Polaków leży los Ojczyzny, o którą należy dbać.
Zespołu Szkół w Trawnikach

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button