AKTUALNOŚCI

Świętujemy 11 listopada. Dziś Narodowe Święto Niepodległości (foto)

Polska obchodzi dziś 99-lecie odzyskania niepodległości. 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, Polacy odzyskali prawo do samostanowienia i zrzucili jarzma rosyjskie, niemieckie i austro- węgierskie. W dniu Narodowego Święta Niepodległości także w całym powiecie świdnickim przygotowano uroczyste obchody, marsze, biegi, jak również wydarzenia rozrywkowe.
Tradycyjnie, w stolicy powiatu świdnickiego, w obecności władz samorządowych województwa, powiatu i miasta, organizacji kombatanckich i instytucji, złożono kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Zarząd Powiatu reprezentował dr Jakub Osina wraz z delegacją- Elżbietą Migut oraz Leszkiem Czechowskim, członkiem zarządu powiatu.  Głos zabrał Jakub Osina- Nie ulega wątpliwości, że wszyscy życzymy jak najlepiej naszemu krajowi. Każdy z tu zebranych, każdy z mieszkańców Świdnika zgodzi się bez wahania, że pomyślność Polski jest dla niego kluczową. Że nasze jednostkowe historie splatają się z losami naszego kraju. I to jest coś, o czym chciałbym powiedzieć. Ten prosty fakt, o którym niekiedy zapominamy. Że każdy z nas chce pomyślności i rozwoju Polski. Oczywiście mamy na to swoje recepty, uważamy, że można osiągnąć ów cel różnymi drogami. Ale cel jest jeden – zostawić kraj następnym pokoleniom lepszym, niż sami odziedziczyliśmy po naszych przodkach.
Myśląc o wydarzeniach sprzed prawie stu lat trzeba pamiętać, że niepodległość rodziła się na Lubelszczyźnie. To tutaj 7 listopada 1918 roku powstał pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego pierwszy rząd niepodległej Polski. Warto pomyśleć o tym chociażby w kontekście nazewnictwa świdnickich ulic. Trzech innych ojców niepodległej Polski ma już ulice swojego imienia w naszym miejsce: Józef Piłsudski, Wincenty Witos, Roman Dmowski. Mam nadzieję, że wkrótce przyjdzie czas również na Ignacego Daszyńskiego, którego zasługi dla naszego kraju są niekwestionowane. Bo tak właśnie tworzyła się niepodległa Rzeczpospolita – z różnych barw politycznych, z różnych zaborów, z różnych klas społecznych, wyznań, ale także narodowości. Z tej wielobarwnej palety powstała II Rzeczpospolita.
Trzeba także pamiętać, że Polska odrodziła się po I wojnie światowej, w której ścierały się ludy całej Europy. Wojnie, która spustoszyła nasz kontynent. I ten konflikt, a także wojna, która przetoczyła się przez Europę 20 lat później, muszą być dla nas ciągłym źródłem refleksji. Refleksji o szansach i zagrożeniach na przyszłość. Refleksji o tym do czego prowadzi płytki nacjonalizm i zamykanie się na innych.
Dziś nasz kraj funkcjonując w ramach zjednoczonej Europy ma bowiem gwarancję, że wojna taka nie powtórzy się. Że współpraca między europejskimi partnerami na szczeblu politycznym, kulturalnym, ale przede wszystkim gospodarczym stawia na pierwszym miejscu dialog i porozumienie, spychając niepotrzebne spory na plan dalszy. Te wartości i budowana wokół nich europejska wspólnota, to coś z czego, moim zdaniem, ojcowie niepodległej Polski byliby dziś dumni. Bo właśnie ta geopolityczna sytuacja daje nam  pokój i stabilność. A pokój i stabilność zawsze pociągają za sobą gospodarczą i społeczną pomyślność. I tego życzę dziś z całego serca naszej ojczyźnie w rocznicę jej ponownych narodzin. Trwania w zjednoczonej Europie, współpracy z naszymi parterami, a przede wszystkim gospodarczej i społecznej stabilności, otwierającej Polskę na innych i dzięki temu ją wzmacniającej. Żeby Polska naszych prawnuków była miejscem jeszcze piękniejszym i lepszym do życia- powiedział w Świdniku dr Jakub Osina Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego”. Uroczystości rocznicowe odbywały się również we wszystkich gminach powiatu świdnickiego. W Piaskach, w Miejskim Centrum Kultury  można było zobaczyć inscenizację słowno- muzyczną, przygotowaną przez Szkołę Podstawową w Piaskach. Następnie odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, w kościele p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Piaskach. Tuż po niej uroczyście przemaszerowano wraz z pocztami sztandarowymi i Orkiestrą Dętą pod pomnik Ofiar II Wojny Światowej, gdzie złożono kwiaty. Zarząd Powiatu reprezentował starosta powiatu Dariusz Kołodziejczyk, w asyście dyrektora PUP Świdnik Marcina Trocia.  Z kolei w Mełgwi rozpoczęto uroczystości  mszą świętą, odprawioną w intencji Ojczyzny. Odbyła się również inscenizacja słowno- muzyczna- „Polsko pamiętaj”, przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół w Mełgwi. Nastąpiło także poświęcenie Ognia Niepodległości i Ziemi z cmentarza w Kostiuchnówce. Nie zabrakło także tradycyjnego złożenia kwiatów przy Murze Pamięci.

 
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button