AKTUALNOŚCIKULTURA I ROZRYWKA

W Sankt Petersburgu zabrzmiały polskie pieśni patriotyczne

Muzyka klezmerskiego zespołu z Chełma zabrzmiała w Sankt Petersburgu podczas koncertów zorganizowanych przez tamtejszy Konsulat Generalny RP.
Wśród muzyków koncertujących dla Polonii był wokalista Grupy VOX, radny Rady Powiatu Świdnickiego Dariusz Tokarzewski.
-Organizatorzy stwierdzili, że gdyby zaplanowali jeszcze dwa koncerty to sale też byłyby pełne. To była publiczność, która bardzo emocjonalnie przeżywała utwory, jakie prezentowaliśmy – relacjonuje artysta.
Zespół Szalom Chełm to projekt muzyczny, który powstał kilka lat temu z inicjatywy Mariusza Matery. Podczas koncertów w Petersburgu wystąpili: Dariusz Tokarzewski – gitara, Mariusz Narolski – klarnet, Krzysztof Kostrubiec – skrzypce,Marian Skiba – kontrabas, Bogdan Depta – akordeon i Mariusz Matera – śpiew.
Pierwszy z koncertów odbył się w murach Wielkiej Synagogi Chóralnej w Sankt Petersburgu 9 listopada. Muzycy wykonali po hebrajsku i po polsku utwory związane z kulturą żydowską. Koncert był także okazją do przybliżenia 300-osobowej publiczności historii Żydów w Chełmie oraz kulturalnego dziedzictwa miasta. Przed rozpoczęciem koncertu głos zabrał konsul generalny RP w Sankt Petersburgu, Andrzej Chodkiewicz, który podkreślił duże znaczenie Żydów dla przedwojennej Polski.
11 listopada w Pałacu Zimowym, barokowej budowli z XVIII wieku, odbył się uroczysty koncert niepodległościowy dla Polonii, na sali byli również Rosjanie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także konsulowie Czech, Słowacji, Węgier czy Stanów Zjednoczonych.
– Oprócz piosenek patriotycznych zagraliśmy m.in. „Modlitwę” Okudżawy, co wzbudziło wiele pozytywnych emocji i wzruszeń. Zabrzmiał też np. „Biały krzyż”, „Dziwny jest ten świat” i starsze pieśni, jak: „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „O mój rozmarynie rozwijaj się”. To było niezwykłe przeżycie. Gdy wykonywaliśmy „Marsz Polonii” wszyscy wstali i ze łzami w oczach śpiewali z nami – wspomina muzyk. – Po koncercie uczestniczyliśmy w spotkaniu z Polakami, gdzie przy szampanie rozmawialiśmy o tym, co dzieje się w kraju. Rodacy byli bardzo ciekawi jak wygląda codzienne życie w Polsce, jakie są np. ceny jedzenia itd. Spotkała mnie też miła niespodzianka. Na widowni rozpoznałem moją dawną studentkę z Polonijnego Centrum Nauczycielskiego w Lublinie, gdzie wykładałem metodologię nauczania muzycznego. Wciąż jestem pod wrażeniem wyjazdu. Naprawdę nie spodziewałem się, że koncertom towarzyszyć będzie tak duży prestiż – przyznaje Dariusz Tokarzewski.
Fragment koncertu z 9 listopada:
https://www.youtube.com/watch?v=fWe5ovSWh2Y&feature=youtu.be
 
 
 
 
 

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button