AKTUALNOŚCI

Starostwo wciąż chętne do nabycia siedziby urzędu

Starostwo Powiatowe w Świdniku po raz kolejny złożyło ofertę zakupu wystawionego przez Urząd Miasta w Świdniku budynku.
Siedziba byłego UM w Świdniku wciąż jest na sprzedaż i wciąż jest chętny na nabycie tej nieruchomości. Pierwszy przetarg nie doszedł do skutku, wobec braku zainteresowanych udziałem w przetargu. Być może przeszkodą była zbyt wygórowana cena, sięgająca prawie 5 mln złotych. Starostwo Powiatowe w Świdniku, które obecnie dzierżawi od miasta pomieszczenia w budynku przy ul. Niepodległości 13 złożyło w sierpniu Burmistrzowi ofertę zakupu nieruchomości w trybie bezprzetargowym proponując 3 mln 250 tys. złotych, która nie została przyjęta.
29 września po raz kolejny Urząd Miasta ogłosił przetarg na zbycie budynku obniżając cenę wywoławczą do 3 milionów 720 tysięcy złotych . Zarząd Powiatu ponowił prośbę o odwołanie ogłoszonego przetargu i sprzedaż nieruchomości na rzecz Powiatu w trybie bezprzetargowym, uzasadniając przy tym jak ważny jest charakter , miejsce i obecne przeznaczenie nieruchomości dla mieszkańców Miasta i Powiatu. Podobnie, jak w poprzedniej ofercie jako powód władze starostwa podają, że budynek oprócz funkcji administracyjnej spełnia także funkcję budowy ochronnej typu I. O co chodzi?
W podziemiach budynku znajduje się największy schron, mogący pomieścić 200 osób i posiada przeznaczenie na centrum dowodzenia. Co ważne, to prawo nakazuje organowi administracji jakim jest burmistrz, zapewnienie bezpieczeństwa ludności w przypadku zagrożenia. Pozostaje pytanie o los schronu, który ma służyć mieszkańcom w razie zagrożenia, a istnieje obawa, że może trafić w prywatne ręce. W pierwszym ogłoszeniu przetargu na stary budynek urzędu, ani w kolejnym, schron nie jest wymieniony jako szczególny składnik majątku. Jest tylko informacja, że „(…) budynek posiada trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną”. Przedstawiciele ratusza nie widzą przeszkód, by budynek był sprzedany lub inaczej zagospodarowany. Schron wygląda jak zwykła piwnica, która jest zapewne jakoś wzmocniona w sensie konstrukcyjnym, tego jednak nie widać – mówiła Dziennikowi Wschodniemu Ewa Jankowska, sekretarz UM Świdnik. Powiat zapewnia, że jeżeli budynek do nich trafi zadbają, by został przeznaczony na potrzeby administracyjne oraz zadanie z zakresu ochrony ludności.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button