AKTUALNOŚCI

Zapal Światło Wolności

 Postawienie w oknach światełek 13 grudnia o 19:30 upamiętnia tragiczne wydarzenia sprzed trzydziestu sześciu lat. Do akcji zachęca IPN. Światło wolności będzie można także zapalić wirtualnie na światlowolnosci.ipn.gov.pl.
Rusza kolejna odsłona akcji społeczno-edukacyjnej IPN „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Poświęcona jest pamięci wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego.- Dokładna liczba ofiar stanu wojennego jest trudna do określenia. Policzono tych, którzy zginęli w wyniku zastrzelenia i pobicia przez milicję i ZOMO (choć wyliczenia poszczególnych badaczy się różnią), wiemy, ilu zostało internowanych. Nigdy będziemy w stanie ustalić liczby tych, którzy zostali pobici, stracili pracę albo byli zmuszeni do emigracji – czytamy w komunikacie IPN.
Akcja społeczna nawiązuje do powszechnego na początku lat osiemdziesiątych gestu sprzeciwu wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki.
jma/
http://kurier.pap.pl

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button