KULINARIA

Sushi i pierogi czyli Zosia w kuchni – Zanim w wigilijny wieczór na zimowym niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka

Wigilia tuż, tuż. Zanim zasiądziemy do uroczystej kolacji, zastanówmy się, co podać na stół, aby święta były wyjątkowe i niezapomniane. Wśród potraw wigilijnych największy zachwyt kulinarny budzą zazwyczaj wszystkie te, których smak i aromat przypomina nam czasy dzieciństwa. Będzie, wyczekiwane potrawy wśród nich: śledzie w najróżniejszych odsłonach, makowiec, ciasto z orzechami i kompot z suszonych owoców. Podczas wieczerzy należy spróbować każdej z potraw, by w nadchodzącym roku niczego nie zabrakło. W wielu domach nie ma Wigilii bez śledzi. Śledzie wigilijne przyrządzane na różne sposoby to prawdziwy smakołyk. Moje śledziowe propozycje:

 

 
 
 
Śledzie po polsku
6-8 filetów śledziowych (matiasów), 1cytryna,  5 ziaren ziela angielskiego,  1 szklanka oleju słonecznikowego,  2 średnie białe cebule,
Śledzie wymoczyć, pokroić w dzwonka. Cytrynę sparzyć, osuszyć, pokroić w plasterki. W dużym słoiku układać na przemian śledzie, cytrynę i ziele angielskie. Zalać olejem i odstawić na 2-3 dni. Na kilka godzin przed podaniem drobno posiekać szczypiorek lub cebulę,którą należy sparzyć wrzątkiem, osączyć, ostudzić i dodać do śledzi.
 
Sałatka śledziowa z porem
1 słoik śledzi w occie, 1 por ( część biała), 1 puszka kukurydzy,  4 jaja ugotowane na twardo, ½ słoika ogórków konserwowych, 3 jabłka, majonez, sól, pieprz do smaku
Wszystkie składniki pokroić w kostkę. Kukurydzę osączyć. Wymieszać z majonezem. Doprawić.  Schłodzić w lodówce.
 
Sałatka śledziowa z ziemniakami
5 filetów śledziowych, 5 ziemniaków ugotowanych w mundurkach, 4 jajka ugotowane na twardo, 4 ogórki konserwowe, 4 łyżki majonezu, sól, pieprz, natka zielonej pietruszki
Filety wymoczyć, osuszyć. Wszystkie składniki pokroić w kostkę. Dodać majonez. Doprawić solą i pieprzem . Można dodać drobno pokrojona natkę.
 
Ciasto makowo- orzechowo- jabłkowe Piekąc to ciasto wykorzystamy symbolikę maku, miodu, orzechów i jabłek
Składniki:
Ciasto makowe (na 2 placki): 4 łyżki mąki pszennej (tortowej), 15 dag margaryny, 8 jajek, 10 dag miodu (płynnego), 15 dag cukru pudru, 5 dag rodzynek, 30 dag suchego maku (lub 50 dag maku z puszki), 1 łyżka kakao, aromat waniliowy
Ciasto orzechowe (1 placek): 1 szklanka zmielonych orzechów włoskich, 5 jajek, 3 łyżki bułki tartej, 3 płaskie łyżki mąki pszennej (tortowej), 2/3 szklanki cukru pudru, szczypta proszku do pieczenia
Czekoladowa masa budyniowa: 1 budyń czekoladowy, 2 łyżki cukru, 450 ml mleka, 25 dag masła, 3 łyżki kajmaku z puszki (można zastąpić 2 łyżkami cukru pudru)
Masa jabłkowo-pomarańczowa: 8-9 średniej wielkości jabłek, skórka otarta z 1 pomarańczy, 2 łyżki cukru (lub do smaku), galaretka pomarańczowa
Do nasączenia: sok wyciśnięty z 1 pomarańczy
Do dekoracji: 10 dag orzechów włoskich pokrojonych na mniejsze kawałki, 5 dag startej gorzkiej czekolady
Wykonanie:
Ciasto makowe: miękką margarynę utrzeć z cukrem i żółtkami. Dodać mąkę, miód, kakao, aromat waniliowy i wymieszać. Mak namoczyć i zmielić 2 razy, dodać do masy razem z rodzynkami (maku z puszki nie trzeba namaczać, ani mielić). Z białek ubić sztywną pianę i delikatnie wmieszać ją do ciasta. Masę przełożyć na 2 takie same brytfanki wyłożone papierem do pieczenia (lub piec kolejno). Piec w 180 stopniach  przez 30 minut.
Ciasto orzechowe: żółtka utrzeć z cukrem do białości. Białka ubić na sztywną pianę. Orzechy, bułkę, mąkę i proszek do pieczenia wymieszać w osobnym naczyniu. Suchą mieszankę dodawać po trochę do utartych żółtek miksując. Na koniec dodać pianę z białek i delikatnie wymieszać. Przełożyć na brytfankę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w 180 stopniach około 25 minut. Papier ściągnąć, kiedy ciasto lekko przestygnie.
Masa budyniowa: budyń ugotować według przepisu na opakowaniu. Wystudzić mieszając od czasu do czasu, żeby na wierzchu nie zrobił się kożuch. Miękkie masło zmiksować z kajmakiem lub z cukrem pudrem. Stopniowo po łyżce dodawać budyń.
Masa jabłkowo-pomarańczowa: jabłka obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Przełożyć do garnka z grubym dnem i dusić pod pokrywką około 30 minut. Na koniec dodać cukier, wymieszać i wyłączyć gaz. Jeśli ciasto nie jest gotowe przed samym przekładaniem ponownie podgrzać jabłka i wówczas dodać skórkę otartą z pomarańczy i galaretkę (w proszku). Ciasto przekładać ciepłą masą jabłkowo-pomarańczową.
Składanie ciasta: 1. placek makowy, 2. 2/3 masy budyniowej,3. placek orzechowy skropiony sokiem z pomarańczy 4.jabłka z galaretką 5. placek makowy. Wierzch placka makowego posmarować pozostałością kremu budyniowego. Wierzch  posypać pokrojonymi orzechami i startą gorzką czekoladą. Ciasto przechowywać w lodówce.
 
 

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button