AKTUALNOŚCI

Uwaga, olbrzymi wzrost zachorowań na żółtaczkę

Sanepid informuje o znaczącym wzroście zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A.
Tzw. żółtaczka pokarmowa, nazywana jest chorobą brudnych rąk, bo wystarczy zjeść skażoną żywność lub wypić zainfekowaną wodę, by się zarazić. Można także zakazić organizm poprzez kontakty intymne.
Wzrost zakażeń odnotowuje się w całej Europie. Jeśli chodzi o Polskę, statystyki również są niepokojące. Niestety problem dotyczy także naszego regionu.
– W 2016 roku odnotowano w kraju 35 zachorowań, a w tym roku aż 2 854 przypadków. Natomiast na terenie powiatu świdnickiego w ubiegłym roku nie mieliśmy ani jednego przypadku żółtaczki typu A, zaś w roku 2017 mamy już 3 osoby dorosłe zakażone – informuje Jan Nowicki, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdniku.
WZW typu A może dawać poważne powikłania, które mogą doprowadzić do marskości wątroby, a nawet do śmierci. Objawem, który powinien zaniepokoić jest żółty odcień skóry. Warto pamiętać o właściwej profilaktyce.
– Apeluję o zachowanie zasad higieny w życiu codziennym. Myjmy ręce, myjmy warzywa i owoce, nie pijmy wody z niezbadanych źródeł. Ponadto zalecam szczepienia – radzi Jan Nowicki.
W związku ze wzrostem zachorowań inspektorzy sanitarni prowadzą wzmożone kontrole w zakresie nadzoru nad produkcją i dystrybucją żywności.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button