AKTUALNOŚCI

Co zrobić z choinką po świętach?

Polacy co roku kupują ponad 6 milionów choinek. Pięknie pachnące drzewka w okresie świątecznym cieszą oczy. Jednak po świętach zaczynają gubić igły, schnąć i wówczas pojawia się pytanie- co dalej ze świątecznymi drzewkami?
Niestety, często uschnięte drzewka wyrzucane są gdzie popadnie. Nierzadko ludzie po prostu fundują im tzw. „lot z balkonu”, co oczywiście jest karalne. Aby pozbyć się niechcianego drzewka wystarczy umieścić je przy altanach śmietnikowych. – Wyrzucona choinka jest traktowana jako odpad komunalny. Na terenie Świdnika nie są planowane dodatkowe zbiórki od mieszkańców, odbiór odbędzie się zgodnie z dotychczasowym harmonogramem wywozu śmieci- informuje firma Remondis, zajmująca się gospodarką odpadami na terenie miasta.
Co zrobić z choinkami w doniczkach?
Takie drzewko można przechować do następnego roku, a nawet dłużej. Choinkę kupioną w doniczce możemy posadzić w ogrodzie. Ale wtedy trzymamy ją w domu jak najkrócej i z dala od grzejników. Eksperci radzą, by nie dopuścić do jej rozhartowania. Mamy ciepłą zimę, a więc wystarczy wykopać dołek i umieścić w nim doniczkę z choinką. Można okryć ziemię wokół pieńka korą czy torfem. Dopiero wiosną drzewko przesadzamy do nieco większej doniczki, dodając ziemi do iglaków. Następnie wraz z doniczką znów je zakopujemy.
Przed kolejnym Bożym Narodzeniem wykopujemy pojemnik z choinką, powoli dostosowujemy drzewko do temperatury w mieszkaniu, i tak dalej. Czynność tę można powtarzać, dopóki choinka nie zrobi się za duża. Wtedy wkopujemy ją wiosną, już bez doniczki, na stałe miejsce.Najważniejsze, by nie dopuścić do rozhartowania choinki. Dlatego nie należy trzymać jej w mieszkaniu dłużej niż 10 dni. Choinka może również przezimować na balkonie. Należy o dpowiednio zabezpieczyć ją przed mrozem.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button