AKTUALNOŚCI

Papierowe zwolnienia lekarskie odejdą do lamusa

Od 1 lipca lekarz będzie mógł wystawić tylko zwolnienia elektroniczne. Jeszcze tylko przez kilka miesięcy lekarze będą mogli wystawiać chorym zwolnienia na papierowych drukach. Od lipca wszystkie zwolnienia mają być przesyłane przez internet. ZUS zachęca lekarzy i pracodawców, żeby nie czekali na ostatni dzwonek i zaprasza na szkolenia.
Lekarze od dwóch lat mogą wystawiać chorym zwolnienia elektronicznie (e-ZLA). Od 1 lipca 2018 roku będzie to obowiązkowe, a papierowe druki zwolnień lekarskich znikną całkiem. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca medyków, by już teraz zaczęli korzystać z elektronicznej wersji zwolnień. Podczas szkoleń eksperci opowiedzą, jak krok po kroku je wystawić oraz co robić w nietypowych sytuacjach, np. gdy trzeba anulować zwolnienie albo wypisać je podczas wizyty domowej.
Pracodawcy zatrudniający więcej niż pięć osób powinni odbierać zwolnienia przez internet, dla mniejszych podmiotów jest to dobrowolne. W najbliższym czasie pracodawcy i biura rachunkowe mogą skorzystać ze szkoleń w Lublinie (30 stycznia), Zamościu (12 stycznia i 8 lutego) oraz Hrubieszowie (8 marca).
W najbliższych tygodniach szkolenia dla lekarzy z e-ZLA odbędą się w wielu placówkach ZUS w regionie:
 Lublinie: 12, 17 i 25 stycznia oraz 14 i 22 lutego,
 Puławach: 17 stycznia,
 Biłgoraju: 17, 19, 23, 25 i 30 stycznia oraz 9, 14, 19 i 27 lutego,
 Hrubieszowie: 18 stycznia,
 Zamościu: 19, 23 i 31 stycznia oraz 7 lutego,
 Janowie Lubelskim: 24 stycznia,
 Chełmie: 25 stycznia i 22 lutego,
 Tomaszowie Lubelskim: 26 stycznia.
Dodatkowo placówki ZUS w Krasnymstawie, Włodawie, Biłgoraju i Janowie Lubelskim zapraszają lekarzy na indywidualne konsultacje z zakresu e-ZLA. Dogodny termin można umówić telefonicznie.
Gdzie znaleźć informacje?
Szczegółowy harmonogram wraz z informacją o zapisach jest na stronie www.zus.pl w zakładce „Wydarzenia i szkolenia”. Podczas każdego ze szkoleń będzie można zarejestrować się w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. To za jej pomocą lekarze wystawiają elektroniczne zwolnienia i to w niej pracodawcy mogą taki dokument odebrać. Do rejestracji w PUE potrzebny będzie dowód tożsamości.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button