AKTUALNOŚCI

Pożar sadzy w kominie

W ostatnim okresie na terenie naszego powiatu wzrosła liczba działań strażaków, związana z pożarami sadzy w kominie. Do kolejnego doszło dzisiaj, na osiedlu Radość w Świdniku.
Dzisiaj, około godziny 9 trzy zastępy straży pożarnej interweniowały na ul. Radość w Świdniku. Przyczyną było zapalenie się sadzy w kominie. – Działania polegały na całkowitym wygaszeniu pieca. Komin został wyczyszczony za pomocą specjalnego wyciora. W trakcie wykonywania czynności stwierdzono kilka nieszczelności przewodu kominowego. Zalecono właścicielom ich usunięcie, jak również dokładne wyczyszczenie komina- informuje st. kpt. Paweł Dańko z KP PSP w Świdniku.
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego (art. 62) obiekty budowlane, w tym domy jednorodzinne, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela kontroli przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Natomiast przepisy rozporządzenia MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, obiektów budowlanych i terenów (paragraf 34) nakazują usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
– co najmniej raz na 3 miesiące od palenisk opalanych paliwem stałym,
– co najmniej raz na 6 miesięcy od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym.
W domach jednorodzinnych takie usuwanie zanieczyszczeń z tych przewodów może przeprowadzić właściciel budynku.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close