AKTUALNOŚCI

To była pierwsza w tym roku sesja Rady Powiatu

Pierwsze posiedzenie Rady Powiatu w 2018 roku odbyło się 30 stycznia w PCEZ w Świdniku. Na początku zebrania starosta Dariusz Kołodziejczyk poinformował o działaniach zarządu pomiędzy sesjami oraz o realizacji uchwał podjętych na poprzedniej sesji.
Starosta przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w minionym roku. – Celem spotkań była m.in. ocena bieżących sytuacji epidemiologicznych, zagrożeń porządku publicznego, czy bezpieczeństwa mieszkańców- wyjaśniał starosta i przewodniczący komisji, Dariusz Kołodziejczyk. Członkowie komisji zajmowali się: zagrożeniami grypą, czy żółtaczką, ochroną przeciwpożarową, bezpieczeństwem w okresie wakacyjnym i zimowym, czy zagrożeniami ASF. Komisja na co dzień ściśle współpracuje ze świdnickim sanepidem, KP PSP, KPP, SM, Powiatowym Inspektoratem Weterynarii, czy Powiatowym Inspektoratem Budowlanym w Świdniku.
Podczas sesji poinformowano o średnich wynagrodzeniach nauczycieli w poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2017 roku. Podjęto również uchwałę w sprawie planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w jednostkach, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świdnicki, określenia priorytetów, specjalności i form kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznawane oraz ustalenia maksymalnej kwoty dofinansowania w 2018 roku. Kolejna uchwała dotyczyła ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych podmiotów oświatowych oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania.
Szereg uchwał dotyczył świdnickiego szpitala. Podjęto uchwały w sprawie zmiany w statucie placówki i udzielenia poręczenia spłaty planowanego kredytu. Zatwierdzono także plany pracy Rady Powiatu, a także prac wszystkich komisji. Na końcu był czas na interpelacje i zapytania radnych. Jak zwykle dopytywano o remonty dróg powiatowych. Radny R. Kasprzak zwrócił uwagę na słabo oświetlone przejścia dla pieszych na ul. Racławickiej w Świdniku.- Planowany jest remont ul. Racławickiej. Czy w związku z tym przewidywane jest lepsze doświetlenie tych miejsc?- pytał radny Kasprzak. – Bezpieczeństwo mieszkańców było w tym projekcie dla nas najważniejsze, a szczególnie zabezpieczenie przejść dla pieszych. Na przejściu w kierunku SP nr 5 powstanie sygnalizacja świetlna, która zapewni bezpieczeństwo uczniom korzystającym z przejścia w drodze do szkoły- zapewnił Jakub Osina, członek zarządu powiatu. Naczelnik Wydziału Infrastruktury Drogowej Jarosław Drozd dodał, że dokumentacja techniczna zawiera zapis dotyczący zrealizowania elementów doświetlenia przejść. Radny Kasprzak zapytał także o możliwość dokończenia chodnika przy ul. Kusocińskiego (fragment po wschodniej stronie, między hipermarketem Kaufland, a osiedlem Olimpijczyków). – Przekazaliśmy dokumentację do Gminy Miejskiej Świdnik, partnera w realizacji inwestycji ul. Kusocińskiego. Na tym etapie będziemy musieli poczekać z wszelkimi decyzjami dotyczącymi chociażby remontu chodnika. W najbliższych tygodniach będzie rozstrzygnięte postępowanie przetargowe, które jest dosyć złożone, ze względu na środki unijne. W tej sytuacji mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość i poczekać na kompleksowe rozwiązanie- wyjaśnia starosta Dariusz Kołodziejczyk. Najnowsze informacje w sprawie ul. Kusocińskiego przekazał też Jakub Osina, członek zarządu. – W przeciągu dwóch tygodni z Urzędu Wojewódzkiego spłyną środki, które zostaną przeznaczone na wycenę. Wybraliśmy już dwóch rzeczoznawców, którzy zajmą się wycenami. Mamy też wstępną deklarację, że wyceny będą przeprowadzane sukcesywnie i zostaną wykonane do końca marca- zapewnił Osina.
 

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button