AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Coraz lepsze warunki kształcenia zawodowego. Co zyskały PCEZ i ZS w Piaskach?

Trwa realizacja projektu, którego celem jest poprawa warunków kształcenia zawodowego i ustawicznego. Zyskały: Zespół Szkół w Piaskach i Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku.
– Celem projektu jest poprawa warunków kształcenia zawodowego. Jest to odpowiedź na oczekiwania potencjalnych pracodawców jak i uczniów, którzy wybierają naukę w szkołach zawodowych. Chodzi o stworzenie warunków zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej pod kątem doposażenia warsztatów i pracowni – mówi wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs.
Wartość projektu Rozwój Infrastruktury Szkół Kształcenia Zawodowego Prowadzonych przez Powiat Świdnicki to prawie 3,4 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków europejskich wynosi 2866 756,90 zł.
Zakres projektu obejmuje prace modernizacyjne oraz zakup wyposażenia zgodnego z rekomendacjami Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w następujących zawodach: Technik mechanik, Operator obrabiarek skrawających, Technik awionik, Technik mechanik lotniczy, Technik informatyk, Technik ekonomista, Technik pojazdów samochodowych, Mechanik pojazdów samochodowych, Mechanik motocyklowy, Kierowca mechanik, Technik usług fryzjerskich.
Zakończono pierwszy etap remontów w Centrum Kształcenia Praktycznego PCEZ. Pierwsze efekty termomodernizacji Warsztatów Szkolnych w ramach projektów unijnych są już widoczne.
– Wymurowano już ściany działowe, dzieląc przestrzeń ogromnej hali produkcyjnej na pracownie dydaktyczne – informuje mówi Anna Goral, Dyrektor PCEZ – Szkoła uzyskała szereg pomieszczeń, w których mogą odbywać się lekcje i zajęcia praktyczne, nie utrudniając pracy innym grupom i nauczycielom – dodaje.
Ważnym krokiem dla funkcjonowania Warsztatów Szkolnych był także remont łazienek i sanitariatów. Pracownicy i uczniowie mogą już cieszyć się zupełnie nowymi, funkcjonalnymi i spełniającymi wymagania Sanepidu pomieszczeniami.
– Wszystkie prace budowlane prowadzone były w trakcie trwającego roku szkolnego. Podziękowania należą się uczniom za wyrozumiałość i pomoc w przygotowaniu terenu hali do remontu oraz nauczycielom zawodu, którzy koordynowali te prace – mówi Witold Reszka, Kierownik Warsztatów Szkolnych PCEZ. Wkrótce przy szkole pojawi się też nowa instalacja fotowoltaiczna.
Zespół Szkół w Piaskach również może pochwalić się coraz bogatszą bazą dydaktyczną. W ramach projektu placówka pozyskała nowy samochód do nauki jazdy. Do pracowni środków transportu drogowego trafiła Skoda Fabia, która będzie służyć uczniom. Samochód wyposażony jest w video rejestrator umożliwiający zdawanie egzaminu na prawo jazdy. Na ręce dyrektora Waldemara Szałka trafiły kluczyki do pojazdu przekazane uroczyście przez prezesa CHR Żagiel- Wiesława Mrozowskiego. W placówce zostaną także zmodernizowane warsztaty szkolne i wyremontowane pomieszczenia.
Powstanie również platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych.
– Zależy nam, by uczniom zapewnić zarówno szeroki wybór kierunków kształcenia, jak i doskonałe warunki do nauki w nowoczesnych i świetnie wyposażonych szkolnych pracowniach – komentuje Dariusz Kołodziejczyk, starosta powiatu świdnickiego.

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Zobacz również

Close
Back to top button
Close