AKTUALNOŚCI

O bezpieczeństwie podczas sesji Rady Powiatu

Podczas dzisiejszej XLIII powiatowej sesji radni poświęcili wiele uwagi kwestii bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. Komendant Policji w Świdniku Grzegorz Hołub zaprezentował statystyki dotyczące bezpieczeństwa w 2017 roku.
Komendant insp. Grzegorz Hołub ocenił ubiegłoroczny stan bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz zagrożenia przestępczością nieletnich patologiami i niedostosowaniem społecznym na terenie powiatu świdnickiego. W 2017 roku najwięcej było kradzieży, uszkodzeń rzeczy i rozbojów. – Z danych wynika, że największy wzrost dynamiki przestępstw odnotowano w kategorii uszkodzenia rzeczy i przestępstwa gospodarcze. Wśród przyczyn spadku liczby przestępstw należy wskazać skuteczność służb prewencyjnych, a także efektywność podejmowanych czynności- wymieniał komendant insp. Grzegorz Hołub.
W województwie lubelskim w 2017 roku odnotowano spadek przestępstw oraz wysoką wykrywalność sprawców (77,6 %). W powiecie świdnickim wykrywalność przestępstw wynosi ponad 73%. W KPP Świdnik wszczęto 1020 postępowania przygotowawcze, wykryto 588 spraw i skierowano 461 aktów oskarżenia wobec przestępców. 192 osoby zostały zatrzymane na „gorącym uczynku”. W ubiegłym roku na drogach powiatu doszło do 21 wypadków, w których 4 osoby poniosły śmierć, a 18 odniosło obrażenia. Zarejestrowano również 573 kolizje. Do największej ilości zdarzeń drogowych doszło na terenie gminy Świdnik.
2017 jest drugim rokiem działania platformy internetowej- Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nastąpiło większe zainteresowanie internautów korzystaniem z tego urządzenia. W minionym roku odnotowano 918 naniesień zagrożeń, z czego 754 zostały potwierdzone. Większość z nich dotyczyła bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policja prowadziła również działania profilaktyczne i prewencyjne. W 2017 roku odbyło się 175 spotkań z dziećmi i młodzieżą oraz 178 z gronem pedagogicznym.
Podczas sesji radni dopytywali komendanta o inne sprawy związane z bezpieczeństwem, m.in. pieszych.- Najwięcej zdarzeń i wypadków z udziałem pieszych było na ul. Niepodległości oraz ul. Racławickiej- w okolicy ronda. W tym roku będziemy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych. Zamierzamy monitorować przejścia w newralgicznych miejscach miasta- zapowiedział komendant. W kwestii bezpieczeństwa pieszych głos zabrał członek zarządu powiatu, Jakub Osina.- Planowany jest remont ul. Racławickiej, w ramach którego zabezpieczamy jedno z przejść dla pieszych światłami. To stanowczo wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców- dodał Osina.
Radny D. Tokarzewski zapytał o stan policyjnych pojazdów.- Mamy 29 pojazdów. Ich stan jest zadowalający. Co tydzień przeprowadzamy kontrole wszystkich pojazdów, którymi się poruszamy. Obecnie nie ma uwag co do stanu naszego taboru- wyjaśnił Hołub.
Starosta Dariusz Kołodziejczyk docenił pracę policjantów. Podziękował komendantowi za współpracę oraz pomoc w realizowaniu wielu akcji powiatu świdnickiego m.in. wsparcie oświaty. Zapowiedział też pomoc ze strony zarządu.

 
 

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button