AKTUALNOŚCI

XIII Świdnickie Forum Pracodawców

Blisko 30 przedsiębiorców z terenu powiatu świdnickiego zapowiedziało swój udział w XIII Świdnickim Forum Pracodawców. Organizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy w Świdniku.
Spotkanie Świdnickiego Forum Pracodawców odbyło się 9 marca w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Świdniku i cieszyło się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców powiatu świdnickiego. W XIII Świdnickim Forum Pracodawców uczestniczyli także przedstawiciele zarządu powiatu, Jakub Osina i Leszek Czechowski. – Tylko bezpośredni kontakt pomiędzy urzędnikami PUP, a przedsiębiorcami jest kluczem do wzajemnego sukcesu i rozwoju przedsiębiorczości na terenie powiatu świdnickiego- powiedział członek zarządu powiatu, Jakub Osina.
Rozmowy dotyczyły konkretnych instrumentów, jakimi dysponuje urząd w bieżącym roku, czyli m.in. środkami na organizację staży, doposażenie miejsc pracy, czy indywidualne szkolenia.- Informujemy przedsiębiorców o środkach z Funduszu Pracy, ale też z EFS. Proponujemy finanse na staże, prace interwencyjne, a także tworzenie miejsc pracy, czy doposażenie stanowisk. Mamy też dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Będziemy się ubiegać o środki z Rezerwy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki społecznej. Mogą to być nawet dwa miliony dla osób powyżej 45 roku życia, osób młodych, zamieszkałych na terenach wiejskich oraz osób najbardziej oddalonych od rynku pracy. W ubiegłym roku pozyskaliśmy też środki na szkolenia zarówno pracowników, jak i pracodawców. Było to blisko 200 osób W tym roku mamy bardzo bogatą ofertę szkolenia. Istnieje możliwość otrzymania funduszy na: studia podyplomowe, czy bony na zasiedlenie.- wylicza dyrektor PUP w Świdniku, Marcin Troć. Podczas spotkania mówiono też o bezrobociu w powiecie. Tutaj statystyki są zadowalające. W 2017 roku zanotowano rekordowy spadek bezrobocia. W grudniu ubiegłego roku było to 10,1%. Obecnie liczba bezrobotnych waha się w granicach 2600- 2700 osób. W trakcie spotkania udzielono szereg informacji na temat priorytetów i zasad wydatkowania środków na KFS na kształcenie pracowników i pracodawców oraz poinformowano o możliwości pozyskania środków z rezerwy Ministra Pracy. Podczas forum członek zarządu powiatu Leszek Czechowski przedstawił nowego prezesa spółki Świdnickiego Inkubatora Lotniczego. Został nim Artur Smyl. Spółka jest instytucją pośredniczącą dla firm z terenu powiatu świdnickiego. Tworzy wsparcie okołobiznesowe, z którego będą mogły korzystać różne podmioty i firmy. Nowy prezes spółki Artur Smyl przedstawił plany i założenia działalności spółki oraz oczekiwane efekty. – Liczę na współpracę, szczególnie w zakresie pozyskiwania środków europejskich. W tym roku można się starać o środki m.in. na termomodernizację budynków, czyli prace prowadzące do zwiększenia efektywności energetycznej budynków. Innym projektem, na który można aplikować to infrastruktura badawczo – rozwojowa. Środki można pozyskać np. na aparaturę badawczą, czy pomiarową.- mówił prezes Artur Smyl.
Inkubator lotniczy wspiera przedsiębiorczość. Prezes Smyl zapowiedział, że rozpoczęto współpracę z Politechniką Lubelską oraz LPNT. – W kwietniu złożymy projekt na startupy innowacyjne. Jeśli pojawią się pomysły na startupy powiązane z branżą lotniczą, to będziemy mogli pomóc- dodał Smyl.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Reklama