AKTUALNOŚCI

Posprzątali Bażantarnię (zdjęcia)

Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Świdniku zorganizował akcję pod hasłem: „Wiosenne Sprzątanie”. Pilnego uprzątnięcia wymagał las Bażantarnia w Świdniku. Kilkadziesiąt osób, uzbrojonych w worki i rękawice wyruszyło 18 kwietnia, by ratować ten piękny zakątek miasta. Wśród sprzątających nie zabrakło uczniów szkół powiatowych, mieszkańców, a także pracowników Starostwa Powiatowego w Świdniku, na czele z Jakubem Osiną, reprezentującym zarząd powiatu.
Puste butelki, opakowania, plastikowe torby i wiele innych śmieci- to obraz, jaki towarzyszy osobom spacerującym po lesie Bażantarnia. To niewielki obszar leśny znajdujący się w południowej części miasta. Właśnie ten teren stał się składowiskiem śmieci, a z czasem symbolem zniszczonej przyrody.
Od lat na tym terenie prowadzone są okresowe akcje sprzątania, jednak śmieci powracają na miejsce niczym bumerang. Las należy do osób prywatnych, które nie są w stanie upilnować tego terenu. Z pomocą niszczejącemu zakątkowi ruszyli pracownicy Starostwa Powiatowego w Świdniku, organizując wielką akcję sprzątania. 18 kwietnia w Bażantarni stawiło się kilkadziesiąt osób, chcących uprzątnąć teren. Wśród nich pojawili się uczniowie dwóch klas ZS nr 1 w Świdniku, a także SOSW w Świdniku. Sprzątali także mieszkańcy miasta, z Panem Michałem na czele, który bardzo zaangażował się w akcję. Prężną grupę stanowili także pracownicy Starostwa Powiatowego w Świdniku.- Pracując przy sprzątaniu lasu uświadomiłem sobie trzy rzeczy. Po pierwsze jak bardzo zaśmiecone jest to miejsce. Po drugie jakie mogłoby być piękne gdybyśmy o niego dbali. Po trzecie zaś jak ważne jest wychowanie dzieci i młodzieży – bo ktoś te tysiące butelek w tym lesie zostawia. Musimy wpoić najmłodszym dbałość o przyrodę, bo to jedyny sposób, żeby żyć w lepszym miejscu- zauważył Jakub Osina, członek zarządu powiatu, który wziął udział w sprzątaniu Bażantarni.

Akcja trwała kilka godzin. W tym czasie uzbierano kilkadziesiąt worków odpadów.- Najwięcej było szklanych butelek po alkoholu. Niestety na miejscu pozostało jeszcze wiele śmieci. Wygląda na to, że akcję trzeba będzie jeszcze powtórzyć- podsumowała Pani Aleksandra ze świdnickiego starostwa. Wielkie sprzątanie Bażantarni odbyło się przy wsparciu firmy Remondis Świdnik.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button