AKTUALNOŚCISPONSOROWANEŻYCIE I STYL

Jak pożyczyć tyle, ile naprawdę potrzebujemy?

Decyzja zapadła – musisz szybko pożyczyć pieniądze. Zastanawiasz się, jaka kwota będzie dla Ciebie odpowiednia? Słusznie. Zadłużenie niedostosowane do swoich możliwości to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez pożyczkobiorców.


Dynamika życia, decyzje podejmowane pod wpływem chwili, nagłe plany zakupowe – wszystko to sprawia, że z dnia na dzień możesz potrzebować dodatkowego zastrzyku finansowego w postaci pożyczki. Takie możliwości daje internet – korzystając z porównywarki pożyczek online możesz precyzyjnie sprawdzić i przeanalizować oferty firm wyspecjalizowanych w tej formie usług finansowych.
Zanim jednak zdecydujesz się na zawarcie umowy, zastanów się ile tak naprawdę chcesz – i możesz – pożyczyć.

Rzeczywista analiza wydatków

Realne oszacowanie wydatków pozwala na dostosowanie pożyczki do prawdziwych – a nie wyimaginowanych – potrzeb. A złudne poczucie tego co niezbędne może solidnie zachwiać Twoimi finansami. To, jak łatwo o szybkie podwyższenie wydatków, można wyobrazić sobie na prostym przykładzie osoby, która decyduje się na niewielką pożyczkę na telewizor.
Symboliczny Kowalski zarabia przeciętnie. Po opłaceniu kosztów mieszkania, rachunków i innych wydatkach po wypłacie nie pozostaje już nic. Kowalski ma jednak spory problem. Telewizor – starszego typu, kupiony już dość dawno, ale dotychczas niezawodny – niestety definitywnie odmówił działania. I choć nasz Kowalski – bardzo rozsądnie! – najpierw sprawdzał możliwość naprawy, nie ma już wątpliwości. Awaria wyklucza jakikolwiek serwis – czas na zakup nowego odbiornika.
Pustki na koncie sprawiają, że decyduje się na szybką pożyczkę on-line. Zanim jednak wypełni formalności, wybiera się na ostateczny test – sprawdzi, ile właściwie potrzebuje do zaspokojenia swojej telewizyjnej potrzeby.
I tu popaść może w spiralę kosztów dodatkowych. Choć wybiera telewizor, zastanawia się nad dokupieniem stelażu naściennego. A przecież – mając już nowy telewizor – warto zadbać też o wysokiej jakości kino domowe. Przy okazji sprzedawca zaoferuje jeszcze: kabel HDMI (oczywiście kosztowny i najwyższej klasy, bo słabsze rzekomo nie spełnią oczekiwań Kowalskiego, choć w rzeczywistości zapewne nie zobaczy różnicy), zestaw baterii (dwukrotnie droższych niż w markecie ulokowanym tuż obok) i rozszerzoną gwarancję na wypadek ewentualnych awarii (choć ich ryzyko jest znikome). Efekt? Choć Kowalski wybierał się wyłącznie po telewizor, jego koszty nagle wzrastają. W skrajnych przypadkach – gdy na fali entuzjazmu konsument decyduje się na kolejne sprzęty i usługi – wartość zakupu, a więc i pożyczki, znacznie przekroczy możliwości finansowe kredytobiorcy.

Analiza potrzeb przed pożyczką

Zanim zdecydujesz się na zawarcie pożyczki on-line, odpowiedz sobie na pytania:

  • czy kupując towar lub usługę – np. wakacje – pojawi się potrzeba kolejnych wydatków?
  • do jakiego pułapu stać mnie na pożyczkę?
  • czy znam koszty zawarcia pożyczki i całą kwotę do późniejszego zwrotu?

Przydane w oszacowaniu możliwości są porównywarki takie jak lowcachwilowek.pl – na tej stronie znajdziesz bezpieczne chwilówki pożyczki online. Tego rodzaju analizy są idealne do tego, by precyzyjnie zweryfikować warunki, co jest podstawą przed zawarciem umowy.
By pożyczyć tyle, ile naprawdę potrzebujesz, nie trzeba więc wyrzeczeń. To raczej uczciwa analiza i postawienie się przed konkretną granicą wydatków. Wystarczy bowiem, by wspomniany Kowalski przeanalizował np. rozmiary planowanego telewizora w kontekście rozmiarów własnego salonu (60-calowy ekran w małym pokoju wyglądać będzie niczym multimedialna ściana, która przyprawić może o nieustanny niepokój), miał świadomość o zbliżonych możliwościach różnych typów kabli HDMI i nie poddał się namowom sprzedawcy, a okaże się, że potrzebuje mniej. By pożyczać rozsądnie wystarczy więc połączenie analizy, wiedzy i trzymania się ściśle określonego kosztorysu.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Zobacz również
Close
Back to top button