AKTUALNOŚCIKULTURA I ROZRYWKA

Niezwykły koncert dla autyzmu!

W miniony piątek, 20 kwietnia odbył się niezwykły koncert pod hasłem: Świdniccy Artyści dla Autyzmu. Na scenie wystąpili m. in.- Ole! Babki, Zespół Śpiewaczy z KS Spokojna Przystań, Chór Salve Regis, Edyta Nigro, Mateusz Kulczyński, Ach To My, czy Uczniowie Ogniska Muzycznego. Koncertem zakończono tegoroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
Drugiego kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Świadomości Autyzmu. Świdnik po raz kolejny „zaświecił na niebiesko”, solidaryzując się w ten sposób z osobami dotkniętymi problemem autyzmu. Stowarzyszenie Przyjaciół Ośrodka przy Specjalnym Ośrodku Szkolno –Wychowawczym, jak co roku przygotowało szereg działań i aktywności, m.in. koncert pod hasłem Świdniccy Artyści dla Autyzmu.- Głównym celem tej inicjatywy jest podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu, a także zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się zarówno osoby dotknięte tym zaburzeniem jak i ich rodziny. Charakter zaburzeń autystycznych jest bardzo zróżnicowany. Typowe dla autyzmu problemy dotyczą przede wszystkim trudności w budowaniu relacji z innymi ludźmi, oraz w porozumiewaniu się. Do charakterystycznych symptomów należą również ograniczone zainteresowania i powtarzające się wzorce zachowań. Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Jednak zdarza się, że rodzice dostrzegają pewne niepokojące sygnały już w pierwszym roku życia- wyjaśnia dyrektor SOSW w Świdniku, Elżbieta Krupa. Piątkowy koncert był kolejną okazją do tego, by opowiedzieć o tym schorzeniu szerokiej publiczności. W uroczystości wziął udział wicestarosta Waldemar Białowąs.- To był piękny koncert. Wielopokoleniowy artystyczny wieczór solidarności z osobami dotkniętymi spektrum autyzmu. Na scenie zaprezentowało się wiele młodych talentów. Takie imprezy są szczególnie ważne. W ten sposób możemy zrozumieć schorzenie, ale także wykazać naszą solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem i ich rodzinami.
Na scenie wystąpili: Ole! Babki z Uniwersytetu III Wieku, Zespół Śpiewaczy Klubu Seniorów „Spokojna Przystań”, grupa wokalna „Ach to My” z WTZ Koło PSONI, chór Salve Regis, Kamila Krzeszowiec, Edyta Nigro, uczniowie z Ogniska Muzycznego oraz zespół The Backstage. Piątkowy koncert zakończył obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Wcześniej, 12 kwietnia po raz kolejny odbył się niebieski marsz dla autyzmu-„Idź, Maszeruj dla Autyzmu”. 19 kwietnia można było zobaczyć film o tematyce związanej z autyzmem, a także wystawę prac uczniów z autyzmem SOSW w Świdniku. Wydarzenia objęte były honorowym patronatem- Starosty Powiatu Świdnickiego: Dariusza Kołodziejczyka oraz Burmistrza Miasta Świdnika Waldemara Jaksona.

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Zobacz również

Close
Back to top button
Close