AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Młodzież posadziła 2000 drzew!

16 kwietnia kilkudziesięciu uczniów z czterech świdnickich szkół powiatowych: Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej, I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego, Zespołu Szkół Nr 1 im. C. K. Norwida i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wraz z wychowawcami oraz wicestarostą Waldemarem Białowąsem, przy wsparciu pracowników Nadleśnictwa Świdnik, z Nadleśniczym Adamem Kotem na czele pomagało w odnowieniu dużego fragmentu świdnickiego lasu. Młodzież posadziła blisko 2000 buków.
– Dzisiejsze wiosenne sadzenie drzew wpisuje się w akcję Lasów Państwowych- 1000 drzew na minutę. W tym wypadku są to odnowienia, czyli wprowadzenie powtórne roślinności leśnej na wcześniej wycięte powierzchnie. Drzewa, które osiągnęły swoją dojrzałość zostały usunięte, w ich miejsce pojawiły się młode buki. Dzisiaj posadzono ich około 2 tysiące- poinformował Nadleśniczy Adam Kot, z Nadleśnictwa Świdnik.
Nadleśniczy zaznaczał, że co roku leśnicy w Polsce nasadzają 500 mln nowych drzew, co daje prawie 1000 drzew na minutę. Do tej liczby należy doliczyć liczbę odnowień naturalnych, czyli powstających samoistnie z wysiewających się nasion lub odrośli. Odnowienia naturalne często łączy się ze sztucznymi, na przykład poprzez uzupełnianie samosiewu sadzonkami odpowiednich gatunków drzew. Warto pamiętać, że odnawianie lasu to odtwarzanie drzewostanu na gruntach leśnych, w miejscach, gdzie wycięto drzewa lub zostały one usunięte po klęsce żywiołowej. Zalesianie natomiast polega na zakładaniu lasu na gruntach, które użytkowano wcześniej w inny sposób. – Dziękuję młodzieży za pomoc w nasadzaniu drzew. Wychowanie ekologiczne jak widać sprawdza się. To kolejna lekcja w plenerze z udziałem Nadleśnictwa Świdnik. Jestem dumny, że młodzież dołożyła własną cegiełkę w odnowę lasu- powiedział wicestarosta, Waldemar Białowąs. Nadleśnictwo w Świdniku dba o edukację dzieci i młodzieży. W Uroczysku Rejkowizna kilka lat temu powstała ścieżka edukacyjna. – Nasz zasięg terytorialny to ponad 2300 km2, rozpiętość pomiędzy skrajnymi punktami dochodzi do 70 km, a to oznacza, że jesteśmy trzecim nadleśnictwem w kraju.- wyjaśnia Nadleśniczy, Adam Kot. Do tej pory na terenie nadleśnictwa znajdowały się dwa punkty edukacji leśnej oraz izba leśna, mieszczące się przy siedzibie nadleśnictwa. Pomysł ścieżki powstał w 2014 roku, ze względu na zapotrzebowanie społeczeństwa oraz edukacji. Dzięki niej można zobaczyć, co znajduje się w lesie, położonym najbliżej miasta. Ścieżka edukacyjna w Rejkowiźnie cieszy się ogromnym zainteresowaniem uczniów szkół podstawowych. Ci, nieco starsi chętnie włączają się chociażby w takie akcje, jak dzisiejsze sadzenie drzew. Miłym podsumowaniem i nagrodą dla wszystkich zaangażowanych w akcję było ognisko, przygotowane przez leśników, którzy zadbali też, by ich młodzi pomocnicy nie wychodzili z lasu po ciężkiej pracy głodni i zapewnili pyszne kiełbaski. Wszystkie szkoły a także Starostwo Powiatowe otrzymały od Nadleśniczego dyplomy z podziękowaniem za wspólny trud włożony w sadzenie drzewek oraz leśne upominki.
 

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button