AKTUALNOŚCIEDUKACJA

"Podróż do krainy tysiąca zmysłów"

25 kwietnia odbyły się pierwsze grupowe zajęcia z wykorzystaniem metody Sensoplastyki dla najmłodszych dzieci uczestniczących w programie „Za życiem” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Świdniku. Były to grupowe zajęcia otwarte dla dzieci i rodziców pod hasłem „Podróż do krainy tysiąca zmysłów”.
– Celem zajęć jest stymulacja wszystkich zmysłów, doskonalenie sprawności manualnych, ale przede wszystkim dobra zabawa. Jest to „plastyka sensoryczna” dla wszystkich dzieci w wieku od 0 lat. W zajęciach mogą uczestniczyć już najmniejsze, nawet kilkumiesięczne dzieci. Do zajęć używamy łatwo dostępnych artykułów i barwników spożywczych – wyjaśnia Elżbieta Krupa, Dyrektor SOSW.
Jak dowodzą badania, wielozmysłowa stymulacja wspomaga tworzenie powiązań między neuronami w mózgu, a im więcej takich połączeń wytworzy się we wczesnym okresie rozwoju dziecka, tym sprawniej i wydajniej człowiek będzie myślał w kolejnych latach swojego życia.
– Zajęcia są doskonałą okazją do kontaktu z rówieśnikami. Oprócz tego namawiamy rodziców aby podejmowali takie kreatywne eksperymenty ze swoimi dziećmi w domu – dodaje Elżbieta Krupa.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku na podstawie zarządzenia Starosty Powiatu Świdnickiego pełni rolę wiodącego ośrodka koordynacyjno- rehabilitacyjno-opiekuńczego na terenie Powiatu Świdnickiego realizujący program „Za życiem”.
– Cieszę się z szerokich możliwości jakie oferuje ośrodek, m.in uczestnictwa w tego typu bezpłatnych zajęciach. Odpowiednia terapia w dużej mierze wpływa na osiągnięcie większej samodzielności i lepszej jakości życia w okresie dorosłości. To niezwykle ważne, by szukać nowoczesnych rozwiązań i przełamywać bariery, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne – komentuje Waldemar Białowąs wicestarosta świdnicki.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button