AKTUALNOŚCI

Strażacy mają dziś swoje święto!

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. W dniu wstąpienia do służby strażacy ślubują między innymi ofiarność i męstwo w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego, i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem własnego życia. Nie dziwi więc fakt, że ta grupa zawodowa cieszy się niezmiennie wysokim i stabilnym zaufaniem społecznym wśród Polaków.
Patronem strażaków jest św. Florian. Święty stał się ich orędownikiem po pożarze na krakowskim Kleparzu w 1528 roku, gdzie znajdowały się jego relikwie. Ogień zajął wtedy okoliczne budynki, ocalając w znacznej mierze kościół św. Floriana. Od tego czasu męczennik jest patronem walki z pożarami. Trzeba przyznać, że miniony rok był pracowity dla strażaków powiatu świdnickiego. W 2017 roku na terenie powiatu odnotowano 804 zdarzenia, w tym 424 pożary, 354 miejscowe zagrożenia oraz 26 alarmów fałszywych. Najwięcej pożarów wystąpiło w gminie Trawniki (135), najmniej w gminie Rybczewice (12). W porównaniu z rokiem 2016 nastąpił wzrost o 63%.
W powiecie świdnickim prężnie działają Ochotnicze Straże Pożarne. W 37 jednostkach funkcjonuje 1082 strażaków, w tym blisko 100 kobiet. Do prowadzenia działań ratowniczo- gaśniczych zdolne są 33 jednostki OSP. – W tym dniu życzę wszystkim strażakom pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym, dużo zdrowia dla Was i Waszych rodzin. Składam serdeczne podziękowania za trud, poświęcenie, za wielki dar serca, jakim jest Wasza służba. Życzę bezpiecznej służby i zawsze szczęśliwych powrotów z akcji!- powiedział starosta Dariusz Kołodziejczyk.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close
Reklama