AKTUALNOŚCIEDUKACJA

PCEZ świętuje Dzień Patrona i 100-lecie Lotnictwa Polskiego

Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej obchodziło święto swojego patrona Zygmunta Puławskiego – polskiego pilota i inżyniera, konstruktora lotniczego, twórcy serii polskich myśliwców. Była to także uroczystość związana z 100-leciem Lotnictwa Polskiego. 30 maja do jednej z największych i nowocześniejszych szkół na Lubelszczyźnie przybyli zacni goście. Wśród nich m.in.: wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs, Przedstawiciele PZL Świdnik, od lat współpracującego ze szkołą zakładu, Członkowie Klubu Seniorów Lotnictwa w Świdniku, weterani lotnictwa Tadeusz Chwałczyk czy Nikodem Buchowiecki, a także przyjaciele i sympatycy szkoły, nauczyciele i uczniowie.
– Dziękuję pani dyrektor i gronu pedagogicznemu, że przekazują silne, polskie, 100-letnie już tradycje lotnicze młodemu pokoleniu. Dziękuję za zaszczepienie w młodzieży cech patrona szkoły: odwagi, kreatywności i poszukiwania nowatorskich rozwiązań – mówił wicestarosta Waldemar Białowąs.
Uczniowie udowodnili, że są nie tylko dobrymi mechanikami, informatykami czy ekonomistami, ale i wrażliwymi twórcami kultury. Podczas uroczystości 100-lecia lotnictwa przedstawiciele klas: 1A, 2A, 3A oraz 3B przybliżyli sylwetkę patrona naszej szkoły. Uroczystość uświetnił chór mechaników, który profesjonalnie wykonał „Hymn lotników polskich” oraz występ Katarzyny Lipko- uczennicy klasy 2B.
Pani dyrektor Anna Goral wręczyła okolicznościowe dyplomy i podziękowania przedstawicielom instytucji i firm współpracujących z placówką oraz osobom wspierającym uczniów i kadrę nauczycielską. Pochwaliła również pracę jednego z uczniów – własnoręcznie wykonany model śmigłowca – identyczny z tym, znajdującym się przed budynkiem szkoły.
Po uroczystościach oficjalnych dyrektor zaprosiła gości do odwiedzenia, modernizowanych właśnie, warsztatów szkolnych, gdzie można było obejrzeć wyremontowane pomieszczenia, czy nowy sprzęt do nauki mechaniki lotniczej, jaki trafił do Centrum Kształcenia Praktycznego.
Uczniowie mają do dyspozycji m.in. dodatkowe dwa śmigłowce Mi – 2TR i W3-TR. Wszystko to dzięki realizacji projektu Rozwój Infrastruktury Szkół Kształcenia Zawodowego Prowadzonych przez Powiat Świdnicki. Jego wartość to prawie 3,4 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków europejskich wynosi 2866 756,90 zł.
PCEZ to jedna z dwóch szkół w Polsce posiadająca certyfikat PART 147 uprawniający do kształcenia i egzaminowania licencjonowanego personelu obsługi technicznej statków powietrznych, szkoląca m.in. w zawodzie technik mechanik lotniczy i technik awionik.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close