AKTUALNOŚCI

Sprawdź autokar przed podróżą

Przed nami wakacje – czas wyjazdów na obozy i kolnie. Zanim ruszymy w podróż warto sprawdzić stan techniczny autokaru. Taka kontrola może zapobiec tragedii. Można to zrobić w każdej jednostce Policji.
– Zachęcamy do zgłaszania kontroli autokarów wycieczkowych przed podróżą. Każdy rodzic bądź organizator może poprosić funkcjonariuszy o taką kontrolę przed wyjazdem- informuje policja. Ostatni przykład pokazuje, jak ważne są takie działania. Policjanci z Zespołu Ruchu Drogowego parczewskiej komendy przebadali na trzeźwość kierowcę, który miał zabrać na wycieczkę dzieci ze szkoły w Dawidach. Na miejscu okazało się że znajduje się on w stanie po użyciu alkoholu. Wynik badania na alkomacie wskazał prawie 0,5 promila alkoholu. Policjantom tłumaczył, że wczoraj do kolacji wypił dwa piwa. 27 – latkowi zatrzymano prawo jazdy i będzie odpowiadał przed sądem za wykroczenie jakim jest prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. Dzieci natomiast wyruszyły bezpiecznie w podróż z innym kierowcą.
Podczas kontroli policjanci prócz trzeźwości kierujących zwracają uwagę na stan techniczny pojazdu, niezbędne wyposażenie oraz posiadaną dokumentację. Taką kontrolę można zgłosić telefoniczne dyżurnemu właściwej miejscowo jednostki Policji.
Można również dokonać tzw. wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych, wycieczkowych sprawdzając podstawowe informacje o danym pojeździe na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Może to zrobić każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu.
Dzięki bezpłatnej usłudze MSW Bezpieczny Autobus sprawdzimy m. in. czy autobus:
• ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
• posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,
• dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu,
• komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie, jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.
Jeśli nauczyciel, rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące stanu technicznego autokaru lub stan trzeźwości kierowcy będzie budził wątpliwości, należy swoje wątpliwości zgłosić policjantom.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close