AKTUALNOŚCI

Świętowali Międzynarodowy Dzień Inwalidy

Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świdniku był inicjatorem dzisiejszych obchodów „Międzynarodowego Dnia Inwalidy”.
Uroczystość, która odbyła się w MOK, stanowiła okazję do nagrodzenia uczestników Przeglądu Rękodzieła i Twórczości plastycznej Seniorów i Osób Niepełnosprawnych. Zaprezentowano między innymi koronkowe obrusy i serwetki, witraże, ceramikę, kwiaty z bibuły oraz obrazy.
Specjalne podziękowania za wieloletnią działalność na rzecz usób niepełnosprawnych odebrała dziś Teresa Celej, Przewodnicząca Zarządu Rejonowego PZERiI w Świdniku.
-Dzisiejsze spotkanie jest okazją do refleksji nad sytuacją i losem osób niepełnosprawnych. Konieczna jest zmiana mentalności społecznej. Starość i związane z nią przypadłości powinny być traktowane jako naturalny okres ludzkiego życia, równie ważny, jak czas młodości i wieku dojrzałego- mówił wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs, który wraz z Leszkiem Czechowskim, Członkiem Zarządu Powiatu, reprezentował Powiat Świdnicki w Świdniku.
Bogatą część artystyczną wypełniły występy: dzieci z Przedszkola nr 6 w spektaklu „Calineczka”, zespołu wokalnego „Ach to my” z WTZ PSONI , grupy teatralno- tanecznej „Pasjonaci” z Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI Koło w Świdniku, a także zespołu tanecznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świdniku.
Międzynarodowy Dzień Inwalidów to święto ustanowione przez Międzynarodową Organizację Pracy. Wydarzeniem inicjującym ustanowienie dnia była katastrofa górnicza 8 sierpnia 1956 roku w kopalni węgla kamiennego w Belgii, w wyniku której śmierć poniosło 262 górników pochodzących z 12 krajów, a część doznała poważnych obrażeń zostając inwalidą. W Polsce obchody organizowane są od 1959 roku przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button