AKTUALNOŚCI

Lotnisko coraz większe

Rośnie ruch pasażerski związany z nowymi połączeniami i dynamicznie rozwija się infrastruktura świdnickiego lotniska. W kwietniu rozpoczęła się rozbudowa terminala. Prace obejmują powierzchnie prawie 2200 m2. Pod rozbudowę przeznaczono teren przy wschodnim skrzydle istniejącego terminala, w części „odloty”.
-Rozbudowa terminala podyktowana jest przede wszystkim koniecznością zwiększenia przepustowości hali odlotów Non-Schengen, co jest konsekwencją wzrastającego ruchu lotniczego. Ten rok pod względem liczby obsłużonych pasażerów jest dla nas bardzo dobry. Zawarte porozumienia długoterminowe z naszymi przewoźnikami stanowią podstawę do prognozowania stabilnego wzrostu w kolejnych latach. Do ich realizacji niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej przepustowości wszystkich elementów infrastruktury naszego lotniska – mówi prezes Portu Lotniczego Lublin Krzysztof Wójtowicz.
Hala ma zostać powiększona o 1,8 tys. mkw. W nowej części znajdzie się pięć bramek i cztery linie bezpieczeństwa. Umożliwić ma to obsługę nawet 4 samolotów na godzinę i odprawę aż miliona podróżnych rocznie. W zeszłym roku odprawiono 430 tys. W 2018 roku lotnisko planuje odprawić około 500 tys. osób.
-Zakładamy, że prace budowlane potrwają do końca listopada – informuje Anna Cembrzyńska z firmy Strabag, która powiększa terminal. – Strefy prac są tak wygradzane, aby nie utrudniać funkcjonowania lotniska.
Na razie trwają roboty ziemne i prace przy fundamentach. Przymiarki do rozbudowy trwały ponad dwa lata. Rozbudowa terminalu będzie kosztować 10,6 mln zł.
– Z satysfakcją patrzę na rosnący ruch pasażerski. Jestem przekonany, że kolejne lata będą jeszcze lepsze pod względem ilości wykonanych operacji oraz odprawionych pasażerów- przewiduje wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs, Członek Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Port lotniczy Lublin.– Mam nadzieję, że nowe kierunki przyczynią się nie tylko do rozwoju turystyki, ale  także dadzą nowe możliwości dla biznesu. Dynamika wzrostu ruchu pasażerskiego potwierdza, że praca nad siatką połączeń przynosi oczekiwane efekty – dodaje.
15 czerwca trzy nowe połączenia z Ukrainą zainaugurowały ze świdnickiego lotniska ukraińskie linie lotnicze Bravo Airways. Można polecieć do Kijowa, Charkowa i Chersonia. Pierwszy samolot z Kijowa powitała wodna kurtyna, a pasażerów przywitali:  Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin,  Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki, Igor Vasiunyk, wiceprzewodniczący komisji transportu w ukraińskim parlamencie i  Igor Logvynenko, dyrektor generalny Bravo Airways.
Obecnie z Portu Lotniczego Lublin operuje 6 przewoźników. Są to trzy linie niskokosztowe: Wizzair, Ryanair i easyJet, a także narodowy przewoźnik – Polskie Linie Lotnicze LOT oraz bmi regional i Small Planet. Warto dodać, że lubelskie lotnisko jest jednym z dwóch w Polsce, z którego operuje easyJet, co jest bardzo dużym sukcesem i potwierdza potencjał Portu Lotniczego Lublin.

 
 
 
 
 
 
 

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close