AKTUALNOŚCI

Katastrofa budowlana, pożar i ofiary pod gruzami- na szczęście to tylko ćwiczenia! (zdjęcia)

Wczoraj przy ul. Fabrycznej w Świdniku przeprowadzone zostały ćwiczenia sprawdzające przygotowanie podmiotów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych z elementami ratownictwa technicznego i medycznego.
Ćwiczenia zostały przeprowadzone przez funkcjonariuszy z Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie na polecenie Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. W ćwiczeniach udział wzięły siły i środki:
– Komendy Powiatowej PSP w Świdniku,
– Ochotniczej Straży Pożarnej w Minkowicach,
– Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzeszkowicach,
– Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo- Ratowniczej z Komendy Miejskiej PSP w Chełmie,
– Komendy Miejskiej PSP w Lublinie,
– Komendy Powiatowej PSP w Puławach,
– Komendy Powiatowej PSP w Lubartowie.
W sumie zaangażowanych zostało 50 strażaków i 11 samochodów. Założeniem ćwiczeń była katastrofa budowlana hali sportowej przy ul. Fabrycznej w Świdniku z jednoczesnym pożarem zarówno samego budynku jak też gazu ziemnego instalacji gazowej budynku. Pod gruzami znajdowało się 7 osób poszkodowanych.
Działania polegały na odnalezieniu poszkodowanych osób, ich ewakuacji oraz udzielenia im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ponadto zadaniem strażaków była likwidacja pożaru.
Na zakończenie ćwiczeń strażacy z grupy poszukiwawczo-ratowniczej z KM PSP w Chełmie przedstawili swoje możliwości, wykorzystując do poszukiwania osób specjalistycznego sprzętu – geofonów, które w bardzo precyzyjny sposób wskazują lokalizację znajdujących się pod gruzami osób. Zaprezentowali również sposoby dostarczenia powietrza czy pokarmu osobom pod zawalonymi budynkami wykorzystując wiertnicę. Ćwiczenia zakończono na placu tutejszej komendy podsumowaniem przeprowadzonym przez głównego rozjemcę ćwiczeń.
Po zakończeniu ćwiczeń wszyscy strażacy udali się do JRG Świdnik, gdzie czekała na nich ciepła grochówka.
KP PSP w Świdniku

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button