AKTUALNOŚCI

Żółta strefa ASF wprowadzona !

źródło https://www.psl.pl/wirus-asf-dotarl-juz-do-wielkopolski/

Decyzją lekarza weterynarii z dnia 19 czerwca cały teren powiatu świdnickiego został objęty żółtą strefą. Żółtą strefą zagrożenia obejmuje cały powiat, wraz z miastem Świdnik.
Co oznacza żółta strefa? Oznacza to konieczność wzmożenia kontroli i zachowywania zasad bioasekuracji świń. Zwierzęta muszą być zamknięte, bez możliwości kontaktu z dzikimi zwierzętami i wymaga się karmienia paszą zabezpieczoną przed jakimkolwiek kontaktem z dzikami, trzeba prowadzić i aktualizować spisy zwierząt. Każdy padniecie zwierzęcia musi być zgłaszane go lekarza weterynarii. W chlewniach muszą być wyłożone maty dezynfekcyjne z uzupełnianym na bieżąco poziomem środka odkażającego.
W przypadku uboju na użytek własny na 24 h przed tym faktem należy to zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii, za pośrednictwem lekarza miejscowego, który jest wyznaczony przez PLW do badania takiego mięsa. Miejscowy lekarz robi badanie przedubojowe i po uboju w kierunku włośni. Takie są obowiązki właściciela w żółtej strefie. Po ubiciu świni należy ją w przeciągu 24h wyrejestrować. Przy sprzedaży świń z żółtej strefy, podobnie jak w innych, stosowane są świadectwa zdrowia. Po takie świadectwo należy zgłaszać się do wyznaczonych lekarzy na terenie danej gminy.
W przypadku żółtej strefy zakazuje się karmienia świń zielonką lub ziarnem pochodzącym z obszaru objętym ograniczeniami. Uboju na własny użytek świń innych niż utrzymywane w gospodarstwie.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close