AKTUALNOŚCI

„Dlaczego zwlekano z decyzją?”

foto: Świdnik Wspólna Sprawa

Czwartego lipca władze Gminy Miejskiej Świdnik poinformowały o podpisaniu umowy na budowę basenów- najbardziej wyczekiwanej inwestycji przez mieszkańców miasta. Wykonawcą jest firma Warbud. Inwestycja pochłonie blisko 52 mln zł i potrwa 20 miesięcy.
Ponad 51 milionów- to koszt budowy kompleksu basenów przy ul. Fabrycznej. Podczas ostatniej sesji RM radni zdecydowali o przeznaczeniu środków finansowych na powstanie obiektów. Tylko w tym roku będzie to wydatek rzędu 5,5 mln zł. Pozostała kwota ma zostać przekazana w następnym roku. Skąd będą pochodziły pieniądze na realizację tej kosztownej inwestycji? Radna miejska Edyta Lipniowiecka podejrzewa, że władze miasta będą się wspomagać potężnym kredytem. Tak komentuje sprawę na swoim fb: „Moim zdaniem to niestety nie przypadek, że podpisanie umowy następuje tuż przed wyborami. Co ważne, to brak na tę inwestycję środków zewnętrznych, a skoro będzie kredyt to po co było tyle czasu zwlekać? Z placem Konstytucji 3-go Maja nie czekano nawet na otrzymanie środków unijnych, z basenem zwlekano…DLACZEGO? Tylko po to, by zapełnić wyborcze ulotki? Mam nadzieję, że mieszkańcy Świdnika również zauważą, że to wszystko mydlenie oczu by przedłużyć kadencje burmistrzowi i jego świcie.”-  napisała Lipniowiecka. Opozycja ze stowarzyszenia Świdnik Wspólna Sprawa z kolei zaznacza, że nie ma jeszcze projektu budowlanego, ani pozwolenia na budowę, więc do realizacji przedsięwzięcia jest jeszcze daleka droga. Członkowie ŚWS podkreślają, że to dzięki ich presji wywieranej na władzach miasta sprawa powstania basenów ruszyła z miejsca. Od 2016 roku Świdnik Wspólna Sprawa głośno domaga się otwartej pływalni w Świdniku. W tym roku w Dzień Dziecka w sieci pojawił się krótki filmik, w którym członek ŚWS Wojciech Świdnik przypomina burmistrzowi o tej ważnej inwestycji.- Dziś w miejscu basenu jest dziura w ziemi, a po hali, która za chwilę zostanie zburzona hula wiatr – mówił w filmie Wojciech Świdnik. – Dzień Dziecka nie kojarzy się już nikomu w Świdniku z otwarciem basenu. A lato co najwyżej z nielegalnymi kąpielami w fontannie miejskiej. Jak to się mogło stać, że ponad 40-tysięczne miasto pozostało bez miejsca do rekreacji?- pytał Świdnik. Członkowie ŚWS nie mają wątpliwości, że ich wywieranie presji na władzach miejskich przyniosło pożądany skutek. Jak zapewniają w dalszym ciągu będą monitorować realizację inwestycji i przyglądać się zadłużeniu miasta. „ Skoro miasto chce dziś brać kredyt na sfinansowanie tej inwestycji można było zrobić to dawno, pozyskując przy okazji fundusze unijne. Tę szansę burmistrz przespał i tylko dzięki działaniom ŚWS i presji jaką wywarliśmy na rządzących dzieje się w tej sprawie cokolwiek”- czytamy na stronie stowarzyszenia.
Co powstanie w ramach inwestycji?
W ramach kompleksu powstaną baseny zewnętrzne i hala basenowa z miejscem na widownię. „Pod chmurką” znajdzie się brodzik, basen dla dzieci, wodny plac zabaw, część rekreacyjna dla młodzieży i dorosłych z dwoma wannami SPA, zjeżdżalnia i basen do nauki pływania. Powstaną także baseny pod dachem o wielkości: sportowy (25 m na 12,5 m), rekreacyjny (12,5 m na 6,5 m), brodzik dla dzieci (10 m na 6 m) i basen SPA. Znajdzie się również miejsce na boiska do piłki nożnej , siatkówki i koszykówki ulicznej. Dodatkowo mają powstać place do parkour, street workoutu, kalisteniki i siłowni zewnętrznej.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close