AKTUALNOŚCI

Uczcili "Świdnicki Lipiec"

Wczoraj odbyły się uroczystości związane z obchodami 38 rocznicy „Świdnickiego Lipca”. Z tej okazji złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym strajki na terenie WS „PZL -Świdnik”.
– To już 38. rocznica strajku pracowniczego, który rozpowszechnił się na inne miasta i zapisał się w historii pod nazwą „Lubelskiego Lipca”. Wydarzenie to dało początek późniejszej „Solidarności” i na zawsze umieściło Świdnik na kartach chlubnej historii Polski- powiedział Leszek Czechowski, członek zarządu powiatu, który wziął udział we wczorajszych uroczystościach.
Pracownicy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego 6 lipca 1980 roku stawili się w pracy jak zwykle. Jednak kiedy nadeszła pora obiadu w zakładowej stołówce okazało się, że ceny posiłków gwałtownie wzrosły, nawet o kilkadziesiąt procent. Pracownicy zareagowali spontanicznym marszem pod siedzibę dyrekcji WSK, gdzie odśpiewali „Międzynarodówkę”. Dwa dni później w WSK został powołany komitet strajkowy. Komunistyczne władze starały się uspokoić nastroje strajkujących: do sklepów trafia większa niż do tej pory ilość mięsa, a ceny w zakładowej stołówce wróciły do normy. Jednak w ludziach już kiełkował bunt przeciwko zniewalającej ich władzy. Rankiem 9 lipca, pod siedzibą dyrekcji WSK Świdnik robotnicy odśpiewali „Międzynarodówkę” i „Boże coś Polskę”. Z czasem do strajku przyłączały się inne zakłady pracy na Lubelszczyźnie. Było ich w sumie 80 z blisko 20 tys. pracowników. W wyniku tego „pospolitego ruszenia” komuniści zmuszeni byli odwołać obchody Narodowego Święta Odrodzenia Polski, przypadającego 22 lipca. Zaś 20 lipca podpisane zostało porozumienie ze strajkującymi. Dotyczyło nierepresjonowania strajkujących i działalności związkowej, ale w ramach oficjalnych organizacji. Świdniczanie wspominali tamte wydarzenia w minioną niedzielę. Liczne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem NSZZ „Solidarność”, znajdującym się na terenie WSK PZL Świdnik. Podczas uroczystości Krzyże Przyrzeczenia otrzymali: Marcin Krzysztofik, Marcin Dąbrowski, Bożena Pietrzyk, Lidia Popiel, Elżbieta Wilhelm, Zygfryd Grundzik, Józef Żelazowski, Stefan Żmurek, Teresa Bachanek, Zbigniew Szlązak, Tadeusz Witkowski, Władysław Kuś oraz Edward Prażmo.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close