AKTUALNOŚCI

Coraz więcej utonięć!

Podczas wakacji wiele osób spędza wolny czas nad wodą. Niestety, niemal z każdym słonecznym dniem wzrasta liczba utonięć. W ciągu ostatnich trzech dni utonęło aż 15 osób. Służby apelują o rozwagę i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą.
Niezmiennie do najczęstszych przyczyn utonięć należy brawura i przecenianie swoich sił oraz umiejętności pływackich. To, często w połączeniu z alkoholem, doprowadza do nieszczęśliwych wypadków podczas odpoczynku nad wodą.  Od 1 kwietnia życie straciło już 171 osób. Miniony weekend był najtragiczniejszy pod tym względem. W sobotę i niedzielę utonęło aż 12 osób. W poniedziałek kolejne trzy. Wczoraj w jeziorze Miejskim w Ostrowie Lubelskim utonął mężczyzna, który skoczył do wody na główkę. Pamiętajmy, by wypoczywając nad akwenami przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa. Tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek.
– Przede wszystkim zadbajmy sami o nasze bezpieczeństwo i korzystajmy tylko ze strzeżonych kąpielisk.
– Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.
– Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych.

Aby promować bezpieczne zachowania wypoczywających nad wodą, MSWiA i służby już po raz drugi prowadzą kampanię „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Głównym celem tej informacyjno- edukacyjnej akcji jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie niesie nieprzestrzeganie zasad bezpiecznego wypoczynku.
Profilaktyczna akcja realizowana będzie do września w miejscach letniego wypoczynku dzieci i młodzieży (kolonie, obozy itp.), a także na piknikach, festynach i spotkaniach plenerowych. Policja zachęca do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłaszać m. in. informacje o zaobserwowanych tzw. „dzikich kąpieliskach”.
kurier PAP

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close