AKTUALNOŚCI

Świdnik – powiat świdnicki stają się magnesem dla inwestorów.

Miasto Świdnik, powiat świdnicki cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród zagranicznych inwestorów i samorządowców. Kolejna delegacja tym razem z Chin odwiedziła powiat świdnicki. Gości zaprosił starosta Kołodziejczyk i Zespół Biznes Lubelskie.

Aleksander Czechowski w trakcie targów Arab Health zorganizowanych w Międzynarodowym Centrum Kongresowo-Wystawienniczym w Dubaju, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Kilka dni temu władze powiatu gościły kolejną pięcioosobową delegację, tym razem z chińskiej prowincji Fujian (płd. – wsch. Chin). Goście reprezentowali prowincję, którą zamieszkuje ponad 36 milionów ludzi. Wizyta miała na celu poznanie działania samorządu, lokalnego prawa, ekologii i dziedzictwa kulturowego. Goście szczególnie byli zainteresowani prowadzeniem biznesu i współpracą samorządu w tej kwestii. Jak wygląda kwestia współpracy pomiędzy samorządem, a zagranicznym inwestorem? Zapytaliśmy Aleksandra Czechowskiego pracownika Zespołu Biznes Lubelskie, który z ramienia Marszałka Województwa Lubelskiego odpowiada za wzmocnienie współpracy na rzecz obsługi eksporterów i inwestorów na terenie powiatu świdnickiego i łęczyńskiego – Taka wizyta jak ta, którą wspólnie z władzami powiatu zorganizowaliśmy, doskonale obrazuje rosnące zainteresowanie Chin polskim rynkiem. Na poniedziałkowym spotkaniu został przedstawiony potencjał i bieżąca sytuacja gospodarcza miasta Świdnik i powiatu świdnickiego, należy pamiętać że nasz region jest przez partnerów z Chin postrzegany jako brama między wschodem i zachodem oraz atrakcyjne miejsce do inwestowania co ma ogromne znaczenie w kontekście chińskiej strategii Nowego Jedwabnego Szlaku- umiejętne wpasowanie się w ten globalny projekt do dla nas wielka szansa. Inicjowanie tego typu relacji na szczeblu samorządowym to świetny sposób na zwrócenie uwagi chińskiego biznesu na naszą ofertę inwestycyjną. Należy pamiętać o skali przedsięwzięć inwestycyjnych Państwa Środka oraz potencjalnych korzyściach dla naszej społeczności lokalnej które mogłyby być liczone w setkach dobrze płatnych miejsc pracy. Prowincja Fujian to przecież nie tylko przemysł ale też nowoczesne technologie i siedziba jednego z największych na świecie producentów gier online, mając to wszystko na uwadze zapraszaliśmy naszych chińskich gości.dodaje Czechowski. W stolicy regionu Xiamen odbywają się największe na świecie międzynarodowe targi kamieniarskie. Stolica regionu jest centrum przemysłu wysokich technologii, elektronicznego, maszynowego, metalowego, chemicznego, petrochemicznego, rybnego, włókienniczego i stoczniowego. Ogólna wartość eksportu prowincji Fujian w roku 2010 wyniosła 71,493 miliarda USD. Wizyty zagranicznych inwestorów to nie jedyne działania jakie podejmuje samorząd dla rozwoju przedsiębiorczości. Piątego czerwca w Świdniku odbyło się spotkanie dla przedsiębiorców – Biznes Lubelskie. Celem przedsięwzięcia było stworzenie przestrzeni do wzajemnego poznania się i dyskusji, a także przedstawienie dobrych praktyk sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości. Z kolei niedługo planowane jest spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców i dotyczy dofinasowania z Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie odnośnie nowych zasad wsparcia biznesowej działalności.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close