AKTUALNOŚCIKULINARIAKULTURA I ROZRYWKA

Taka była Trawnicka Zaciera 2018!

Za nami „XV Trawnicka Zaciera” – impreza, która minionej niedzieli przyciągnęła tłumy mieszkańców całego powiatu. Organizatorzy to Gmina Trawniki i GOK.
Imprezę rozpoczął VIII Nadwiślański Festiwal Piosenki i Przyśpiewki Ludowej. Wójt nagrodził jego laureatów, a także uhonorował za swoje osiągnięcia młodych sportowców. Można było spróbować tradycyjnych potraw regionalnych i oczywiście słynną zupę zacierę.
Trawnicka Zaciera, zwana też Festiwalem Dwóch Dolin, była okazją do skosztowania przysmaków wiejskich nawet z XVIII wieku, w tym tradycyjnej zaciery.
– Zaciera to była tzw. zupa dla ubogich – kartofle, kluski i skwarki. Dziś przypominamy tę potrawę i promujemy piękne tradycje regionu – mówił Daniel Baj, zastępca wójta Gminy Trawniki – Trawniki zasłynęły już z zaciery. To okazja, by pochwalić się niezwykłymi walorami kulturowymi i kulinarnymi naszego regionu.
Wiele emocji wzbudził Konkurs Potraw Regionalnych o nagrodę Wójta Gminy Trawniki. 38 potraw konkursowych oceniała komisja w składzie:  Zofia Gorgol, Anna Pasieczna i Marta Hanc.
Spośród prezentowanych potraw najlepsze okazały się ziemniaczane babeczki przygotowane przez panią Joannę Wartacz z  gm. Trawniki, która za tę wyśmienitą potrawę otrzymała dodatkowo nagrodę specjalną, ufundowaną przez Starostę Powiatu Świdnickiego. Sprzęt AGD wręczył jej Marcin Troć, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świdniku.
II miejsce zajęła pani Bożena Prokop z Łańcuchowa w gm. Milejów za smażoną lebiodę.
Jako trzecią najlepsza potrawę oceniono syrop pokrzywowy przygotowany przez Gminne Stowarzyszenie Kobiet Fajsławice.  Przyznano także 2 wyróżnienia: za placki bidy przygotowane przez panią Katarzynę Kwaśnik z Oleśnik oraz za amoniaczki autorstwa Marii Kociuby z miejscowości Liszno Kolonia w gm. Rejowiec Fabryczny.
Nie zabrakło także różnorodnych koncertów. Na scenie wystąpili: Orkiestra Dęta z Trawnik, zespół Amore Italiano, Defis czy  The Clown Circus Show Ruphert and Rico. Imprezę zwieńczył spektakularny pokaz sztucznych ogni oraz zabawa taneczna z zespołem Quatro.

 
 

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button