AKTUALNOŚCI

Policja świętuje 99-lecie

Lipiec to szczególny miesiąc dla Policji. W 1919 roku 24 lipca powołano Policję Państwową, która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Nawiązując do tej tradycji, w lipcu 1995 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił ten dzień – Świętem Policji. W tym roku obchodzimy 99 rocznicę powstania formacji.
Dzisiaj z tej okazji funkcjonariusze uczestniczyli w uroczystej zbiórce w Komendzie Powiatowej Policji w Świdniku. Mianowania na wyższe stopnie policyjne oraz wyróżnienia nagrodami finansowymi zasłużonych funkcjonariuszy dokonali: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie Mariusz Siegieda oraz – Komendant Powiatowy Policji w Świdniku – Grzegorz Hołub.
Awanse otrzymało łącznie 48 policjantów i policjantek, a 15 mundurowych zostało wyróżnionych nagrodami motywacyjnymi.
Komendant Powiatowy Policji w Świdniku przypomniał o historii powstawania policji w Polsce oraz zaznaczył jak trudny charakter ma służba.
-Dzień 24 lipca to dzień wyjątkowy dla naszej formacji. 99 lat temu Ustawę powołującą nową jednolitą w skali kraju formację policyjną przyjął Sejm RP, nadając jej nazwę Policja Państwowa. W pierwotnej fazie prac ustawowych formacja policyjna miała nosić nazwę Straż. Dziś możemy cieszyć się, że aż 93 procent Polaków czuje się bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania. To nasz sukces – mówił Komendant Hołub.
Na tej wyjątkowej uroczystości nie zabrakło przedstawicieli gmin, instytucji, inspekcji oraz służb mundurowych współpracujących z policjantami. Władze powiatowe reprezentowali: wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs oraz Członek Zarządu Powiatu Leszek Czechowski.
– Troska o bezpieczeństwo mieszkańców i walka z przestępczością, ograniczanie zjawisk kryminogennych, to jedne z najważniejszych zadań jakie stoją przed policją. Dzisiejsza uroczystość daje mi szczególną okazję do wyrażenia mojej głębokiej satysfakcji z tego w jaki sposób wypełniacie swoje obowiązki – mówił wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs.
– Gratuluję awansów i wyróżnień i dziękuję za oddanie służbie, pamiętajmy, że w kalendarzu policjanta nie ma czerwonych kartek, bo każdego dnia roku są gotowi dbać o bezpieczeństwo obywateli – podsumował Komendant Grzegorz Hołub, życząc jednocześnie zasłużonych, wyższych wynagrodzeń za codzienny trud.

 


 
 

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close