AKTUALNOŚCI

Kiedy wreszcie skończą się upały?

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia. Alert dotyczy prawie całej Polski. Zalewa nas fala ekstremalnych upałów, ale na południu Europy jest jeszcze gorzej – słupki rtęci dobiją nawet do 40 stopni w cieniu.
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem wydano dla kilkunastu województw, w tym lubelskiego. Termometry będą wskazywać około 30 stopni. Mogą wystąpić burze z gradem.
Upały potrwają co najmniej do końca tygodnia.
Odczuwalną temperaturę powiększa jeszcze ogromna wilgotność powietrza, która utrudnia oddychanie.
Jak zachowywać się w upalne dni?
Pij wodę – w upalne dni tracimy, wraz z potem, duże ilości płynów. Dlatego należy ich pić więcej, niż w chłodniejsze dni. Specjaliści zalecają nawet 3-4 litry dziennie.
Unikaj wychodzenia na słońce – w upalne dni lepiej nie wystawiać się na działanie wysokich temperatur.
Najkorzystniej jest przebywać w cieniu, lub w pomieszczeniach. Jeśli już musimy wychodzić, warto jest założyć czapkę na głowę.
Lekka dieta – najlepiej zrezygnować z tłustych mięsnych potraw na rzecz owoców, warzyw, sałatek i ryb.
Unikaj alkoholu – miej umiar w spożywaniu mocnych trunków. Alkohol mocno odwadnia organizm, który gorzej znosi wysokie temperatury.
Dbaj o zwierzęta – psy i koty, ale także inne zwierzęta, które nam towarzyszą, również odczuwają upały, jako uciążliwe. Pamiętaj, by miały dostęp do świeżej wody.
Nie zamykaj nikogo w aucie – pamiętaj! Zostawienie dziecka lub zwierzęcia zamkniętego w aucie, nawet na przysłowiową „chwilę” może skończyć się tragicznie.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close