AKTUALNOŚCIEDUKACJA

„Po Drugiej Stronie Tęczy” w SOSW w Kozicach Dolnych

W dniach 2 – 14 lipca dzieci i młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kozicach Dolnych uczestniczyły w koloniach wakacyjnych. Były to dwa tygodnie zabawy, ale i rehabilitacji. Grupa 25 osób miała zagwarantowane pełne wyżywienie, a także zajęcia specjalistyczne z zakresu logopedii, komunikacji alternatywnej i wspomagającej oraz usprawniania ruchowego z rehabilitantem. W ramach pobytu dodatkową atrakcją dla uczestników były liczne warsztaty: techniczno-plastyczne, kulinarne, muzyczno-rytmiczne oraz warsztaty garncarskie, które poprowadził Piotr Skiba z Jadwisina, zaangażowany społecznie również pedagog specjalny. Wychowankowie mieli również możliwość wyjazdu do zoo w Zamościu, do kina i do Mini Zoo w Kozicach Dolnych.
Kolonie udało się zorganizować we współpracy z Fundacją Wspierającą Osoby Niepełnosprawne oraz Wykluczone Społecznie „ECCE HOMO” i Fundacją PZU – partnerem projektu „Po drugiej stronie tęczy” dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym, ze sprzężeniami i autyzmem.
Wychowawcami i terapeutami prowadzącymi zajęcia byli nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kozicach Dolnych, którzy podjęli się organizacji zajęć w ramach wolontariatu.
– Wychowawcy to pedagodzy z dużą intuicją pedagogiczną, cechujący się kreatywnością w podchodzeniu do terapii osób niepełnosprawnych. Potrafią doskonale przeplatać terapię z zainteresowaniami wychowanków, ich potrzebami i sposobami motywacji – mówi Monika Nowosad z SOSW Kozice Dolne – Znając potrzeby młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, chcieliśmy aby nastąpił wzrost umiejętności samoobsługowych, zaradności życiowej oraz kompetencji społecznych, co przełoży się na wzrost sprawności w codziennym funkcjonowaniu.
Projekt stanowił odpowiedź na problem dostępu do oferowanych form wypoczynku, terapii i rehabilitacji w okresie wakacji dla dzieci i młodzieży ze znaczną niepełnosprawnością intelektualną.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close