AKTUALNOŚCIEDUKACJA

PCEZ wyróżnione za wieloletnie kształcenie na rzecz lotnictwa

Podczas uroczystości z okazji Święta Lotnictwa Polskiego – przy Pomniku Lotników w Warszawie, Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku otrzymało wyróżnienie honorowe „Błękitne skrzydła” za nieprzerwane, od 1959 roku, kształcenie na rzecz lotnictwa.
– Jestem dumna z takiego wyróżnienia. Nasza szkoła kontynuuje tradycje lotnicze i jest jedną z największych i nowocześniejszych szkół na Lubelszczyźnie, posiada certyfikat uprawniający do kształcenia i egzaminowania licencjonowanego personelu obsługi technicznej statków powietrznych – mówi Anna Goral, Dyrektor PCEZ w Świdniku.
Wyróżnienie podpisał Przewodniczący Kapituły Błękitnych Skrzydeł – Skrzydlata Polska Grzegorz Sobczak oraz, w imieniu Krajowej Rady Lotnictwa, Bogdan Papis.
Podczas obchodów Święta Lotnictwa Polskiego w Warszawie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odsłonięto pomnik „Chwała Lotnikom Polskim”, upamiętniający wszystkich polskich lotników, którzy poświęcili swoje życie w służbie Polsce. Monument nawiązujący w swym kształcie do dziecięcego samolotu z papieru, uhonoruje nie tylko poległych na powietrznych polach bitew, ale uczcić ma też przypadające w tym roku 100-lecie powstania i działalności Lotnictwa Polskiego.
Wyróżnione PCEZ to jedna z dwóch szkół w Polsce posiadająca certyfikat PART 147, szkoląca m.in. w zawodzie technik mechanik lotniczy i technik awionik.
– Serdecznie gratuluję i dziękuję pani dyrektor oraz gronu pedagogicznemu, że przekazują silne, polskie, 100-letnie już tradycje lotnicze młodemu pokoleniu. Dziękuję także za zaszczepianie w młodzieży cech patrona szkoły Zygmunta Puławskiego: odwagi, kreatywności i poszukiwania nowatorskich rozwiązań – mówi wicestarosta Waldemar Białowąs.
Szkoła może również pochwalić się coraz lepszymi warunkami do nauki. Obecnie końca dobiega modernizacja warsztatów szkolnych, gdzie młodzież będzie ćwiczyć umiejętności w wyremontowanych pomieszczeniach i korzystać z nowego sprzętu do nauki mechaniki lotniczej, jaki już trafił do Centrum Kształcenia Praktycznego.
Uczniowie mają do dyspozycji m.in. dodatkowe dwa śmigłowce Mi – 2TR i W3-TR. Wszystko to dzięki realizacji projektu Rozwój Infrastruktury Szkół Kształcenia Zawodowego Prowadzonych przez Powiat Świdnicki. Jego wartość to prawie 3,4 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków europejskich wynosi 2866 756,90 zł.

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button