AKTUALNOŚCI

Ranking pokazuje szokująco wysokie koszty życia w Świdniku

Biorąc pod uwagę roczne koszty 4-osobowej rodziny: zaopatrzenia w wodę, odprowadzania ścieków, odbiór odpadów, komunikację publiczna i strefy płatnego parkowania, firma Curulis – Doradztwo Samorządowe opracowała ranking 339 miast powiatowych. Miejsce, jakie zajmuje w nim Świdnik nie napawa optymizmem…
Ranking opublikowany przez Dziennik Wschodni pokazuje, że życie w Świdniku jest prawie najdroższe, jeśli chodzi o całe województwo lubelskie.
Jak na łamach periodyku podkreślają autorzy rankingu, o właściwą jakość świadczonych usług, jak i racjonalny poziom kosztów pwinny dbać władze samorządowe.
Z zestawienia ogólnego wynika, że w naszym regionie usługi komunalne najmniej kosztują mieszkańców Parczewa, który uplasował się na 18. pozycji w skali kraju. Jedna rodzina na opłaty przeznacza tam średnio niespełna 2 tys. zł rocznie. Z dużych miast najlepiej wypada Biała Podlaska (50. miejsce, 2 265,37 zł). Dwa najdroższe miasta to Świdnik (3021,96 zł) i Hrubieszów (3026,79 zł).
Jeśli chodzi o kraj, liderem w rankingu zostało miasto Kozienice z wynikiem 1 310,41 zł, zaś najniżej uplasowało się miasto Tarnowskie Góry, gdzie łączne wydatki na usługi komunalne wyniosły 3 909,42 zł.
W jednej z usług przewodzą trzy miasta Lubelszczyzny. Chodzi o opłaty za wodę i ścieki. Najtaniej w Polsce jest w Opolu Lubelskim, gdzie mieszkańcy za metr sześcienny wody płacą 3,07 zł brutto, a ścieków – 3,30 zł brutto. Rocznie opolską rodzinę kosztuje to ok. 810 zł.
Autorzy rankingu wyliczyli, że ponad 30 proc. miast powiatowych nie ma własnej komunikacji miejskiej; średnia cena biletu jednorazowego w badanych miastach to 2,63 zł.
Spośród 339 jednostek objętych analizą, w 26 miastach funkcjonuje darmowa komunikacja miejska. W Lublinie z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać przedszkolaki, uczniowie podstawówek i wygaszanych gimnazjów.
Średnia stawka podatku od budynków mieszkalnych w Polsce wynosi 0,67 zł za mkw. Lublin znalazł się wśród miast z maksymalną stawką – 0,77 zł za mkw.
Średnioroczne wydatki rodziny za wywóz odpadów komunalnych w woj. lubelskim wynoszą 470,28 zł. To mniej niż średnia dla miast powiatowych (496,18 zł), ale zdecydowanie za dużo, by nasze miasta znalazły się w czołówce rankingu. Tu wygrały Suwałki, gdzie rodzina płaci rocznie 192 zł. Najdrożej jest w Otwocku – 768 zł.
Ranking

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close